Jak działa ochrona obwodowa ogrodzeń? Stopniowo poprawia się komfort życia w Polsce. Wpływa na to wiele czynników: wyższe płace za miejsca pracy, wpływ zagranicznych firm na polską gospodarkę czy wynalezienie coraz tańszych metod wytwarzania towarów.

Podsumowując: Polacy są coraz bogatsi, a co za tym idzie ich majątek jest coraz bardziej wartościowy. Jednocześnie intensywnie rozwijane są wszystkie systemy zapewniające bezpieczeństwo mienia, pomieszczeń, a nawet rzeczy osobistych. Dlaczego? Rozwój technologii nie tylko pozwala ludziom żyć lepiej, ale także pozwala przestępcom na stosowanie coraz to nowszych technik, takich jak np. kradzież.

Chcąc się przed nimi uchronić, coraz więcej osób decyduje się na zakup różnego rodzaju systemów antykradzieżowych, które pozwalają właścicielom na szybką reakcję i tym samym zabezpieczenie się przed potencjalnymi stratami. Są one szczególnie potrzebne na terenach wiejskich, gdzie ludzie często dysponują dużymi powierzchniami do przechowywania kosztowności. Jak więc chronić swoje rzeczy przed złodziejami?

Co to jest ochrona obwodowa?

Alarmy montowane dziś na drzwiach, oknach czy pokojach mogą nie uchronić nas przed potencjalną kradzieżą. W tym przypadku informację o zagrożeniu otrzymaliśmy stosunkowo późno, często bez czasu na podjęcie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Aby rozwiązać ten problem, wymyślono systemy ochrony obwodowej, które dzięki swoim mechanizmom mogą odstraszyć przestępców, zanim zdążą wyrządzić jakiekolwiek szkody. Jak działają te urządzenia? Na zewnątrz zainstalowany jest system ochrony obwodowej.

Aktywuje się, gdy obszar, który chroni, zostanie zniszczony. Następnie uruchamiany jest alarm, który odstrasza intruzów, zanim zdążą wejść do domu. Systemy ochrony obwodowej są najczęściej stosowane na dużych obszarach, takich jak fabryki, tereny przemysłowe czy magazyny. Z drugiej strony jego dedykowana wersja jest niezbędna dla wszystkich baz wojskowych, budynków rządowych czy lotnisk, gdzie występuje duże ryzyko włamań, a co za tym idzie znacznych zniszczeń. Istnieją różne rodzaje ochrony obwodowej oparte na różnych technikach wykrywania. O czym jest każdy z nich?

Rodzaje ochrony obwodowej

Jak działa ochrona obwodowa ogrodzeń?
Jak działa ochrona obwodowa ogrodzeń?

Najpopularniejszymi systemami ochrony obwodowej są te, które montują sprzęt na ogrodzeniu wokół terenu. Ale jaka jest ich metoda rejestrowania bodźców? Najpopularniejsze systemy detekcji to systemy piezoelektryczne.

Czujki takie wykrywają próby przecięcia lub wybicia ogrodzenia, dzięki czemu alarmują mieszkańców lub ochronę danego domu. Co więcej, mają potencjał do dodatkowej integracji z czujnikami drgań, zwiększając dokładność wykrywania niepożądanego ruchu ogrodzenia. Jednak co się stanie, gdy ogrodzenie przejdzie przez bardzo wietrzny dzień? W takim przypadku każdy system ochrony obwodowej ma kontroler, który potrafi rozróżnić ruchy spowodowane zjawiskami pogodowymi od ruchów spowodowanych na przykład przez człowieka.

Dzięki temu nie musimy się martwić, że zbyt często będziemy błędnie zgłaszani, a sam system przyniesie więcej szkody niż pożytku. Wiele czujek jest również chronionych przed wysokimi lub niskimi temperaturami oraz przedmiotami generującymi silne pola magnetyczne, dzięki czemu praca takich urządzeń nie może zostać w żaden sposób zakłócona. Ale czy istnieją systemy ochrony obwodowej, które mogą działać pod ziemią lub nad ziemią?

Bariery mikrofalowe i podczerwone

Obie powyższe bariery należą do systemu ochrony gruntu. Systemy ochrony na podczerwień można skojarzyć z różnymi filmami, nie przerywając jej, gdy główny bohater musi przejść przez wiązkę promieniowania, aby nie wywołać alarmu. Z drugiej strony bariery mikrofalowe działają w bardzo podobny sposób. Jednak, jak sugeruje ich nazwa, emitują raczej mikrofale niż wiązki promieniowania podczerwonego.

Na rynku często można również spotkać podwójne szlabany, które łączą w sobie dwa wspomniane mechanizmy, aby skuteczniej chronić określony obszar przed kradzieżą. Z drugiej strony, jeśli szukamy systemu obwodowego ukrytego pod ziemią, to warto w tym przypadku rozważyć czujniki sejsmiczne lub hydrauliczne. Te pierwsze reagują na wibracje, które pojawiają się np. podczas chodzenia.

Jeśli więc mamy pewność, że w danym pomieszczeniu nie ma żywych istot (mam na myśli oczywiście ludzi lub zwierzęta), to ta technologia sprawdzi się w tym doskonale. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zakłócenia jego działania, a tym samym wywołania fałszywych alarmów. Z kolei czujniki hydrauliczne reagują na zmiany ciśnienia, które mogą być spowodowane różnymi naciskami na dane podłoże.

Jako takie, ich mechanizm jest podobny do czujników sejsmicznych, dlatego często są używane razem. W sumie istnieje wiele sposobów, które mogą nam pomóc w zabezpieczeniu danego obszaru lub pomieszczenia, jednak aby wybrać ten właściwy, trzeba przeanalizować wiele czynników.

angielski niemiecki hiszpański francuski