Jak przerobić ubrania dla dzieci? Dziecięce ubrania dostępne są obecnie w niesamowicie wielu wzorach i kolorach, jednak wciąż pozostaje pewien problem. Mianowicie nasze maluchy niezwykle szybko z nich wyrastają. Na szczęście możemy sobie z tym poradzić przy pomocy prostych, domowych sposobów. Jak przerobić ubrania dla dzieci?

Kombinezon z bluzy

Jak przerobić ubrania dla dzieci?Podniszczoną bluzę starszego dziecka lub naszą własną bez trudu przerobimy na kombinezon dla malucha. Nada się on nie tylko do raczkowania po podłodze, które jest w stanie szybko rozprawić się z nowymi ubrankami, ale i na wycieczki do parku lub piaskownicy, gdzie maluchy szybko się brudzą. W ten sposób używanej bluzie damy drugie życie, a malucha ubierzemy w coś, co pozwoli mu bawić się do woli bez obawy o zabrudzenie czy zniszczenie ubranka.

 Aby dokonać tego dzieła, bluzę musimy rozłożyć na płasko na równej powierzchni, a następnie położyć na niej koszulkę na długi rękaw w rozmiarze, w którym nosi dziecko. Kładziemy ją tak, by otwory na głowę się pokrywały. Na dolnej części bluzy układamy zaś spodenki w noszonym przez berbecia rozmiarze. Tutaj pokrywać się muszą ściągacze – bluzy i dolnej części nogawki. W następnym kroku bluzkę i spodnie odrysowujemy, najlepiej mydłem lub białą kredką.

Potem wycinamy kształt z bluzy według wzoru, odwracamy go na lewą stronę i zszywamy brzegi, pomijając oczywiście dziury na głowę, dłonie i stopy. Teraz pozostaje już tylko przewrócić dzieło na drugą stronę i kombinezon jest gotowy.

Spódnica z koszulki

Jeśli mamy koszulkę, która z jakiegoś powodu nie nadaje się już do noszenia, możemy zużyć ją aby doszyć spódniczkę do bluzki malucha. Szczególnie nadadzą się tu koszulki po starszym dziecku, które mają plamy na kołnierzykach lub klatce piersiowej, bo właśnie ta część koszulki nie będzie już potrzebna. Wystarczy przeciąż koszulkę na takiej wysokości, by usunąć zniszczony lub zaplamiony materiał. 

Następnie na płaskiej powierzchni kładziemy bluzeczkę dziecka, a pod nią pozostały z bluzki materiał. Stanowił on będzie dwie warstwy. Materiał będzie szerszy niż bluzeczka, ale to dobrze. W ten sposób marszcząc go uzyskamy pięknie układającą się spódnicę.

Sukienka z koszulki

Z koszulki starszego dziecka możemy stworzyć także sukienkę dla młodszego. Jest to nawet prostsze niż przedstawione wyżej doszycie spódnicy. Wiele nam to ułatwi, jeśli wśród ubranek dziecka znajdziemy sukienkę o prostym kroju. Najlepiej sprawdzą się takie na ramiączkach. Koszulkę kładziemy na płasko na równej powierzchni, a na niej układamy sukienkę. Odrysowujemy brzegi, by sukienka pasowała na młodsze dziecko. Zaznaczamy również wielkość rękawków.

Następnie koszulkę kroimy lub wycinamy po odrysowanych liniach, przewracamy na lewą stronę i zszywamy ręcznie lub przy pomocy maszyny. Po przewróceniu na prawą stronę nowa sukienka jest już gotowa.

Spódnica z elastycznego materiału

Do stworzenia spódniczki dla małego dziecka świetnie sprawdzają się także elastyczne materiały, na przykład takie z obcisłych ubrań. Obcisłą bluzkę, która jest już na nas za mała, kładziemy na płaskiej powierzchni. Wyciąć musimy pas o grubości takiej, jakiej długości spódnicę zamierzamy uszyć. Drugi kawałek wycinamy tak, by miał szerokość opaski na głowę. Mierzymy obwód brzuszka naszej pociechy i składamy spódnicę na zakładki, tak, by obwód zgadzał się z obwodem brzuszka brzdąca.

Następnie przeszywamy, by całość się trzymała. Z pasa szerokości opaski wycinamy taki, który będzie pasował do obwodu spódniczki. Składamy go na pół i obszywamy, tak by stanowił pas trzymający ubranie na brzuchu dziecka. Tak skonstruowana spódnica nie będzie się zsuwać.

Ogrodniczki ze spodni

Spodnie po starszym dziecku możemy przerobić w prosty sposób na ogrodniczki dla młodszego. Wystarczy złożyć je na pół i położyć na płaskiej powierzchni. Na spodniach kładziemy bluzkę na ramiączkach oraz spodnie – i odrysowujemy ich kształt. Jeśli między dziećmi jest niewielka różnica wieku, to prawdopodobnie materiału wystarczy zaledwie na krótkie ogrodniczki, ale i tak będą zarówno wygodne, jak i efektowne.

Materiał ponownie kroimy lub wycinamy, odwracamy na lewą stronę, a następnie zaszywamy. Nie zapomnijmy też o wykorzystaniu reszty materiały do sporządzenia szelek do ogrodniczek.

Farbowanie ubrań

Jednym z największych problemów przy dziecięcych ubraniach są plamy. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z maluchem, który właśnie uczy się jeść lub chodzić, często to właśnie one sprawiają, że ubranie przestaje się nadawać do użytku. Ale czy na pewno? Otóż nie.

Można je zafarbować, w sprytny sposób maskując plamy. Na rynku znajdziemy mnóstwo barwników, które pozwolą przerobić ubranie na takie o innym kolorze w preferowany przez nas sposób. Niekiedy będzie to wymagało moczenia tkaniny w garnku z wodą, a innym razem – zaledwie prania.

Istnieją także sposoby na zafarbowanie ubrań naturalnymi barwnikami. Na przykład herbata pozwoli nam przefarbować ubranie na kolor brązowy. Duża ilość łupin z cebuli, zwłaszcza tej czerwonej, umożliwić nam może uzyskanie koloru bordowego. Jeśli odpowiednio popracujemy z burakami, uzyskać możemy kolory zbliżone do czerwonego i różowego. Kurkuma zaś od wieków znana jest jako doskonały sposób na uzyskanie żółtej barwy.

angielski niemiecki hiszpański francuski