Jak zacząć karierę jako stylistka paznokci? Coraz więcej kobiet myśli o związaniu swojej przyszłości z stylizowaniem paznokci. Nic dziwnego – ostatecznie popyt na te usługi jest przecież ogromny. Co więcej, zacząć karierę w tym fachu może każdy, kto ma talent, pasję i ogromną wyobraźnię. Nie musimy kończyć kilkuletnich studiów – wystarczą jedynie kursy. Jak zacząć karierę jako stylistka paznokci? Odpowiadamy.

Przed założeniem działalności

Zanim podejmiemy decyzję o otwarciu własnego salonu stylizacji paznokci, sprawdźmy, czy posiadamy odpowiednie predyspozycje. Przede wszystkim musimy lubić prace ręczne. Co więcej, ważny jest też talent. Ostatecznie nie każdy potrafi wykonań na paznokciach drobne zdobienie. Na początku powinnyśmy poznać co najmniej kilka technik zdobienia paznokci. Możemy ćwiczyć na sobie. Z pewnością musimy zapoznać się z lakierami hybrydowymi czy żelami do paznokci. Dodatkowo musimy wiedzieć, czym jest manicure japoński oraz jak uratować naprawdę zniszczone paznokcie. Zanim założymy własną działalność, zaproponujmy stylizowanie paznokci swoim bliskim. Dzięki temu będziemy mogły poznać ich opinie. Możemy także dorabiać sobie zdobieniem paznokci – legalnie możemy miesięcznie zarobić połowę minimalnej pensji krajowej bez rejestrowania działalności. Taka praktyka pozwoli sam zbadać popyt na usługi w naszej okolicy, a także sprawdzić swoje umiejętności. Na początku możemy zatrudnić się w salonie kosmetycznym, zamiast prowadzić własną działalność. Dzięki temu nabędziemy nieco doświadczenia.

Szkolenia i kursy

Jak zacząć karierę jako stylistka paznokci?Obecnie nie istnieją żadne studia z zakresu stylizacji paznokci. Kosmetyczki muszą więc szkolić się we własnym zakresie, a właściwie dobierać kursy do swoich potrzeb. Na początku z pewnością przyda się kurs podstawowego manicure. Większość osób myśli, że nie ma nic prostszego, niż przygotować paznokcie do malowania. Tymczasem na kursie poznamy także zasady higieny, których znajomość jest niezbędna profesjonalnym stylistkom paznokci. Następnie wybierzmy się na kurs manicure hybrydowego. Dowiemy się na nim, jak nakładać lakiery do paznokci hybrydowe oraz jak poprawnie zdejmować lakier. Dobrym wyborem jest także kurs z zakresu manicure żelowego. Na nim dowiemy się, jak robić paznokcie żelowe – jak je malować oraz przedłużać. Przyszłe stylistki powinny postawić na kursy wysokiej jakości, prowadzone przez profesjonalistów. Są one zwykle nieco droższe, jednak pozwalają poznać technikę zdobienia paznokci od podstaw. Nie zapominajmy, aby doszkalać się na bieżąco. Świat kosmetyków idzie cały czas do przodu, dlatego my nie możemy pozostawać z tyłu. Nowością jest obecnie zdobienie paznokci metodą tytanową. Jej znajomość pozwoli nam wybić się na rynku, proponując klientom coś zupełnie innowacyjnego. Pozostaje jednak pytanie, czy możemy nauczyć się stylizacji paznokci we własnym zakresie? Teoretycznie tak, lecz zawsze warto zainwestować w warsztaty prowadzone przez profesjonalistów. Samodzielna nauka zdaje egzamin w teorii, jednak w kontekście stylizacji paznokci ważne są także umiejętności praktyczne.

Jak założyć swój salon?

Wiele stylistek paznokci marzy o własnym salonie kosmetycznym. Na początku musimy wybrać właściwą jego lokalizację. Dobrze, gdy obok nie znajdują się też inne salony. Wtedy łatwiej będzie nam pozyskać klientów. Co więcej, musimy również zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Najlepiej kupować w profesjonalnych hurtowniach kosmetycznych. Tam bowiem znajdziemy produkty przeznaczone wyłącznie dla właścicielek salonów kosmetycznych, a nie dla osób prywatnych. Nie oszczędzajmy na zakupach. Choć same sprzęty są bardzo drogie, to ich wysoka jakość powoduje, że wykonywany manicure lepiej trzyma się na paznokciach. W tanich hurtowniach kosmetycznych możemy zakupić produkty do higieny. Nie kupujmy tam jednak lakierów, lamp UV czy innych akcesoriów służących bezpośrednio do stylizacji paznokci. Zakładając własny salon kosmetyczny możemy nawiązać stałą umowę z daną hurtownią kosmetyczną. Dzięki temu możemy liczyć na różnego typu zniżki oraz rabaty. Obecnie dużą popularnością cieszą się salony kosmetyczne, które oferują swoim klientom usługi wraz z dojazdem do domu. Stylistki paznokcie świadczące w ten sposób usługi często nazywa się mobilnymi kosmetyczkami. Jest to dobre rozwiązanie także na czas pandemii. Pozostaje jeszcze kwestia niezbędnych zezwoleń na prowadzenie salonu kosmetycznego. Obecnie nie obowiązują żadne obostrzenia dotyczące tego, kto może prowadzić taki salon, a kto nie. Powinniśmy jednak pamiętać o zawiadomieniu sanepidu o rozpoczęciu tego typu działalności.

Czy to się opłaca?

Popyt na usługi stylistek paznokci jest obecnie bardzo duży. Stąd też założenie własnej działalności z pewnością będzie opłacalne. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, możemy na początku zatrudnić się w salonie kosmetycznym. Jeśli nie mamy doświadczenia, wybierzmy staż w gabinetach kosmetycznych. Dzięki temu nabierzemy nieco praktyki. Pamiętajmy również, aby w międzyczasie nadal się szkolić i szlifować swoje umiejętności. To daje nam przepustkę do zostania dobrą stylistką paznokci.