Koszule damskie – współczesny dresscode, w wielu sytuacjach jest zdecydowanie bardziej liberalny, niż jeszcze na przykład pół wieku temu. I chociaż wcale nie jest to bardzo dużo czasu, to zmiany, jakie zaszły w modzie damskiej oraz męskiej są bardzo duże. Przyjrzyjmy się temu tematowi.

Męskie elementy stroju w modzie damskiej

Na przestrzeni wieków, kobiety ubierały się inaczej niż mężczyźni i była to tendencja obowiązująca, w niemal każdej kulturze. Różnice między kobietami a mężczyznami były właśnie podkreślone rodzajem zakładanego na siebie stroju. Choć strój nie wyznacza tylko i wyłącznie różnic pomiędzy płcią męską i żeńską, ponieważ najczęściej był również wyznacznikiem swego rodzaju statusu i przynależności do jakiejś konkretnej większej grupy społecznej, to jednak największe różnice, można było zauważyć pomiędzy strojami damskimi i męskimi. Dla przykładu koszula damska nigdy nie była koszulą w rzeczywistym znaczeniu tego słowa (w czasach minionych i o ile w ogóle była mowa o nazwie koszula). Chodzi tutaj o koszulę damską, która swoim krojem, fasonem oraz zastosowaniem, przypomina koszulę męską. W ogóle wiele elementów stroju męskiego zostało zaadaptowanych przez modę damską. Najczęściej kierunek adaptacji idzie właśnie w tę stronę. Bardzo rzadko zdarzało się, aby to elementy stroju kobiecego były adoptowane w modzie męskiej, a najlepszym przykładem tego stanu rzeczy jest, chociażby taka sytuacja, o której mało kto wie, ale buty na wysokim obcasie, były pierwotnie noszone przez mężczyzn.

Jakie cechy ma koszula damska?

Jak wcześniej wspomniano, koszula damska jest to damski strój, ale zaadaptowane z mody męskiej. Dlatego ma ona wiele cech wspólnych z koszulami męskimi. Posiada jednak również unikatowe tylko i wyłącznie dla koszul damskich elementy. Ogólnie rzecz biorąc, koszula damska jest bardzo podobna do koszuli męskiej, z tą oczywiście różnicą, że zawsze będzie różnić się fasonem i będzie inaczej dopasowana, jeśli chodzi o wcięcie w talii. Bardzo często koszule damskie szyte są w niemal identyczny sposób jak w koszule męskie. Do tego stopnia, że są one przystosowane nawet do noszenia krawatów, co również w przypadku kobiet się zdarza, choć nie jest to w tym momencie trend powszechny. Koszule damskie od męskich, w dużej mierze możemy rozróżnić poprzez kształty kołnierzyka. Koszule damskie, zdecydowanie częściej mają kołnierzyk o zaokrąglonych brzegach i bardzo często ten kołnierzyk jest również podszyty czymś w rodzaju ciemnej aksamitki. W niektórych przypadkach koszul damskich rękawy mogą być zakończone koronką lub różnego rodzaju ozdobami, choć najczęściej możemy to spotkać w koszulach damskich, ale mniej oficjalnych.

Jakość koszul damskich

Koszule damskie

Ponieważ koszule damskie wyewoluowały z koszul męskich, wiele osób mogłoby zastanawiać się, czy jakościowo między koszulami damskimi a koszulami męskimi istnieje jakaś różnica. Odpowiedź jest jednoznaczna: “nie”. Zarówno w przypadku koszul damskich, jak i koszul męskich, z jakością może być tak naprawdę różnie. Chociaż koszule uchodzą za element garderoby zaliczany do kategorii strojów oficjalnych lub wręcz eleganckich, to współcześnie możemy spotkać na rynku koszule wykonane zgodnie z tak zwaną sztuką krawiecką, jak i takie, które nie mają z tym za wiele wspólnego. Niestety jest to obecnie cecha całego przemysłu modowego. Wiele ubrań, które są dostępne w sklepach, są uszyte w taki sposób, aby sklep mógł osiągnąć największą marżę, przy jednocześnie w miarę możliwości najniższej cenie produktu oferowanego klientowi. Z tego też powodu, bardzo często są materiały wykorzystywane na koszule damskie oraz koszule męskie, są nieodpowiednio przygotowane, co bardzo szybko widać po pierwszym praniu, kiedy materiał zaczyna się marszczyć, a szwy często mogą się wykręcać. Ogólnie najłatwiej jest poznać, że koszula jest słabej jakości, jeśli po pierwszym praniu, mamy problem z jej prawidłowym wyprasowaniem. Czy możemy kupić dobrą koszulkę damską i męską, nie testując ubrania w ten sposób? Oczywiście tak. Jest wielu producentów sprawdzonych, którzy szyją koszulę zgodnie ze wspomnianą wcześniej sztuką krawiecką. Trzeba się liczyć jednak z tym, że taka koszula będzie sporo droższa. Oczywiście w tej cenie otrzymujemy produkt, który nie będzie się szybko zużywał. Innymi słowy, taka koszula może nam służyć latami.

Czy koszule damskie oraz koszule męskie można nosić do wszystkiego?

Oczywiście, kiedy nosimy koszule to chociaż się nad tym specjalnie nie zastanawiamy, nie zawsze zgodnie z zasadami ubioru, możemy je nosić do wszystkiego. Jako dobry przykład możemy tutaj podać koszule męskie. Tak na przykład koszula męska z długim rękawem, może być, zakłada do marynarki, możemy w niej chodzić tylko w koszuli na przykład z krawatem lub bez krawata. Za to koszula męska z krótkim rękawem, jest to strój już tak naprawdę o kategorie niżej. Nie jest już to strój w pełni oficjalny i na przykład nie wypada do takiej koszuli zakładać krawata, o czym nie każdy wie. W przypadku koszul damskich sytuacja jest nieco prostsza, ponieważ w zasadzie nie można spotkać koszul damskich, które byłyby szyte z krótkim rękawem.