Mieszkania nad morzem – coraz większa liczba osób planuje zainwestować w różnego rodzaju nieruchomości. Mówimy tutaj oczywiście nie o takiej inwestycji, że po prostu chcemy sobie kupić mieszkanie, w którym będziemy mieszkać. Spora liczba osób chce zainwestować w nieruchomości w takim celu, aby była to dla tych osób swego rodzaju inwestycja. Najczęściej inwestujemy w nieruchomości, pod tak zwany wynajem krótkoterminowy oraz w celu późniejszej zyskownej odsprzedaży.

Coraz częściej kupujemy nieruchomości nie tak naprawdę w miejscu, w którym mieszkamy, czyli tam gdzie mamy najbliżej, tylko w takich miejscach, w których podejrzewamy, że faktycznie inwestycja będzie najbardziej opłacalna. Do takich miejsc należy polskie wybrzeże. Coraz więcej osób w naszym kraju, chce tam kupić mieszkanie. Zastanówmy się, czy to jest faktycznie taka pewna i bezpieczna inwestycja, jakby się mogło nam wydawać.

Czy inwestycja w nieruchomości nad morzem, faktycznie może być opłacalna?

Na samym początku powinniśmy zastanowić się nad tym, czy faktycznie tak jest, że inwestycja w nieruchomości nad morzem, może być opłacalna. Coraz więcej osób zastanawia się nad tym tematem, ponieważ wydaje im się, że faktycznie mogą kupić mieszkanie, które będzie się po pierwsze samo spłacać, a po drugie po jakimś czasie, zacznie tak de facto na siebie zarabiać. Jest to oczywiście pomysł dość dobry, a na pewno dużo lepszy niż po prostu kupno mieszkania nad morzem https://marina-developer.pl/nowe-mieszkania-i-apartamenty-nad-morzem/ byle gdzie, licząc na to tylko,  że może za jakiś czas uda się je sprzedać z zyskiem. Jednak musimy tutaj przeanalizować kilka faktów, a w szczególności dwa najważniejsze, które mogą ostatecznie sprawić, że taka inwestycja faktycznie będzie zyskowna. Pierwszą sprawą, o której warto jest porozmawiać jest to cena za zakup takiej nieruchomości. Ogólnie rzecz biorąc wybrzeże jest dość drogie, a im bliżej plaży, czy im bliżej jest miejscowości typowo wypoczynkowych, tym cena ta idzie w górę. Musimy to brać pod uwagę, ponieważ jeżeli analizujemy na przykład nasze własne zdolności kredytowe, aby kupić właśnie taką nieruchomość pod inwestycję, to musimy sobie doliczyć przynajmniej kilkadziesiąt procent, jeżeli chcemy kupić mieszkanie w takiej lokalizacji. Sama lokalizacja to jest jednak nie wszystko. Ogólnie rzecz biorąc jeżeli wzrasta zainteresowanie takimi nieruchomościami, no to kwestia jest taka, że ceny też idą w górę. Kolejną sprawą jest też dostępność takich mieszkań lub domów. Jest ich coraz mniej. Oczywiście budowane są nowe, ale tutaj tak naprawdę już nie kupujemy nieruchomości, tylko musimy już podpisać odpowiednią umowę z deweloperem https://marina-developer.pl. Jak to wspomnieliśmy, trzeba brać to pod uwagę i nie oznacza to, że kupno mieszkania nad morzem jest poza naszym zasięgiem, ale na pewno okaże się, że jest drożej niż nam się wydawało.

Spłata mieszkania lub domku

Druga sprawa, o której warto pamiętać jest to powiązana z bardzo dużym zainteresowaniem nieruchomościami nad morzem, konkurencja jeżeli chodzi na przykład o wynajem krótkoterminowy mieszkań czy domów. Jak wspomniano konkurencja jest bardzo duża, dlatego trzeba będzie walczyć o klienta ceną. Oczywiście ceny też nie są niskie nad morzem i tutaj raczej szybko się nic nie zmieni, a wynika to chociażby z tego powodu, że bardzo dużo ludzi (w tym momencie na pewno więcej niż w latach poprzednich) jako miejsce urlopowe wybiera właśnie wybrzeże Morza Bałtyckiego, jednak trzeba tak naprawdę brać pod uwagę, że jeżeli kupimy taką nieruchomość, no to ona będzie się spłacać nie rok czy dwa lata, ale dziesięć lub piętnaście lat, i nie wiadomo jak będzie wyglądał rynek na przykład turystyczny za te dziesięć czy piętnaście lat. Musimy na takie zmiany mieć na przykłady rezerwowy plan “B”, który będzie musiał zadziałać, jeżeli się okaże nagle, że z jakiegoś powodu stracimy klientów, lub się okaże, że ceny pójdą drastycznie w dół.

Zobacz również:

Koszty inwestycyjne

Kolejna sprawa, o której mało kto z nas mówi, jest to inwestowanie w utrzymanie takiej nieruchomości po każdej osobie, która przyjedzie i wynajmie od nas mieszkanie lub domek, w odpowiednim standardzie. Trzeba będzie przyjechać i posprzątać, po każdym kliencie. Ktoś będzie musiał odebrać od naszych klientów domek i sprawdzić, czy nie ma różnego rodzaju uszkodzeń. Jak się okazuje to może być robota na pełen etat, ale na pewno taka, która będzie zajmowała nam czas. Jeżeli na przykład będziemy mieszkać w Warszawie albo we Wrocławiu, a kupimy sobie mieszkanie nad morzem i nawet raz w tygodniu, byśmy musieli pojechać nad morze, żeby odebrać mieszkanie https://www.zti.com.pl/ile-warte-sa-mieszkania-i-nieruchomosci-nad-polskim-morzem/, no to wtedy może się okazać, że na przykład same koszty, które poniesiemy z tytułu wypalania paliwa w samochodzie, będą dość wysokie, nie mówiąc już o tym, że będziemy musieli na to poświęcić swój własny prywatny czas. Jeżeli dodatkowo jeszcze będziemy pracowali zawodowo, no to finalnie okaże się tak naprawdę, że będziemy pracować przez 7 dni w tygodniu i tutaj każdy sobie musi zadać ważne pytanie, czy faktycznie tego typu inwestycja, która oczywiście jest opłacalna ale na pewno od razu nam nie przyniesie jakichś wielkich kokosów, jest warta takiego poświęcenia i takiego nakładu pracy.