Na co zwrócić uwagę przed wypożyczeniem auta? Niezależnie od tego, czy korzystamy z wypożyczalni samochodów czy z oferty jakiegokolwiek innego usługodawcy, powinniśmy dokładnie zapoznać się z umową. Nasza ostrożność musi być wzmożona, zwłaszcza jeśli swoje kroki skierowaliśmy nie do placówki, będącej częścią dużej sieci, a do małej firmy. Czytając warunki umowy, dokładnie sprawdźmy jej zapisy. W dzisiejszym artykule prześledzimy najważniejsze elementy takiego dokumentu oraz wskażemy opcje wyboru, które czekają nas przed podpisaniem umowy.

Ubezpieczenie samochodu – w cenie czy jako dodatkowa oferta?

Całkowicie legalnie działająca wypożyczalnia samochodów musi mieć wykupioną polisę OC dla każdego auta z oferty. Takie ubezpieczenie chroni prawną odpowiedzialność kierowcy. Nie obejmuje jednak ochrony finansowej, gdy np. dojdzie do zniszczenia auta lub uszczerbku na zdrowiu osoby prowadzącej. Najczęściej spotykaną praktyką w wypożyczalniach samochodu jest wykupienie przez klienta dodatkowego ubezpieczenia CDW, czyli ubezpieczenia od kolizji (ang. Collision Damage Waiver). W praktyce jednak CDW nie jest tradycyjnym ubezpieczeniem, a bardziej gwarancją, że firma nie będzie wymagała od nas całościowego poniesienia kosztów szkody. Nadal jednak, w zależności od modelu zniszczonego auta, firma może wymagać od nas pokrycia kosztów (konkretna kwota zależy tutaj nie tylko od marki auta, ale i od samej wypożyczalni). Jeśli chcemy, aby kwota naszej odpowiedzialności za kolizję była mniejsza, musimy wykupić Super CDW, co wiąże się oczywiście z wyższą ceną ubezpieczenia.

Innym istotnym ubezpieczeniem jest TP, czyli ubezpieczenie przed kradzieżą (TP – Theft Protection). Jak łatwo się domyślić, ograniczeniu ulega odpowiedzialność finansowa kierowcy w razie zaistnienia kradzieży. Tu również wyróżnić można wersję Super. Niekiedy (zdecydowanie rzadziej) możemy trafić na sytuację, w której ubezpieczenia TP lub/i CDW są już zawarte w cenie wypożyczenia auta.

Wypożyczenie auta z limitem czy bez limitu przebytych kilometrów?

Brak limitu kilometrów najczęściej wiąże się z wyższym kosztem wynajmu. Zaletą takiego rozwiązania jest duża swoboda i komfort psychiczny wynikający z tego, że nie musimy pilnować przebiegu. Na tę opcję dobrze zdecydować się, jeśli na daną chwilę trudno jest nam zaplanować trasę wyprawy. Z kolei wypożyczenie auta z limitem jest dobrym rozwiązaniem, jeśli priorytetowo traktujemy kwestię oszczędności i możemy przewidzieć, jak często i jak długo będziemy korzystać z auta (bo np. poruszamy się stałymi trasami z pracy i do pracy).

Inne kwestie, które należy sprawdzić

 

Każdorazowo zwróćmy uwagę również na:

  1. Poprawność danych na umowie

Dotyczy to zwłaszcza numeru VIN oraz numeru rejestracyjnego.

  1. Godzinę zwrotu auta

Warto przyjrzeć się temu zapisowi. Jeśli zwrócimy samochód z opóźnieniem, zapłacimy karę.

  1. Stan auta

Wiele osób może uważać, że taka ostrożność jest przesadą. W przypadku podpisywania umowy z wypożyczalnią samochodów niedopatrzenie może nas sporo kosztować, dlatego porównajmy dokładnie rzeczywisty stan auta ze stanem auta przedstawionym w umowie. Sprawdźmy wyposażenie, parametry oraz ogólnie działanie samochodu.

  1. Kaucję

W chwili wypożyczenia auta środki na pokrycie kaucji zostają zablokowane na naszej karcie. Warto o tym pamiętać, żeby dobrze zaplanować swoje wyjazdowe wydatki i nie być zaskoczonym, gdy nagle przez kaucję nie jesteśmy w stanie zrealizować planów wycieczki.

  1. Opłata za wiek

Pod tym enigmatycznym określeniem kryje się opłata obejmująca kierowców, którzy nie ukończyli dwudziestego piątego roku życia. Dobrze zdawać sobie sprawę jeszcze z jednej niedogodności związanej z wiekiem – jeśli nie skończyliśmy dwudziestu jeden lat, wiele wypożyczalni samochodów nie będzie chciało podpisać z nami umowy.

  1. Zapas benzyny

Samochód wypożyczamy z pełnym bakiem i musimy zwrócić go z taką samą ilością paliwa. Jeśli nie dopatrzyłem tej kwestii, czekać nas będą dodatkowe, często wysokie, dopłaty.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zanim wybierzemy wypożyczalnię samochodów https://automaks.pl, zapoznajmy się z opinią krążącą w internecie. Warto też sprawdzić oferty kilku placówek i porównać ceny (niezastąpione będą tu specjalne porównywarki cen). Nastawmy się na to, że niższe ceny z większym prawdopodobieństwem znajdziemy w mniejszych wypożyczalniach. Wybierając taką opcję, warto pamiętać, że być może będziemy mieć mniejszy wybór aut do dyspozycji. Sprawdźmy też, czy możliwa jest rezerwacja internetowa (mniejsze firmy często nie mają takiej opcji). Zanim odwiedzimy lokal, koniecznie zapoznajmy się z indywidualną polityką firmy (czasem, oprócz obostrzenia wiekowego spotkać się można również z wymogiem posiadania prawa jazdy od co najmniej roku). Nie zaszkodzi sprawdzić również, w jakich miastach działa wypożyczalnia – w końcu warto wiedzieć, w ilu miejscach potencjalnie możemy zwrócić auto. Na koniec pamiętajmy o tym, żeby umowę wynajmu auta mieć zawsze pod ręką. Przyda się nam podczas kontroli policji; taki dokument poświadczy wtedy nasze prawo do prowadzenia pojazdu, który do nas nie należy.