Nosidła ergonomiczne – od kiedy? Jeśli zależy nam na tym, aby pozytywnie wpływać na rozwój naszego dziecka, ciekawym rozwiązaniem wydaje się być noszenie dzieci. Tego typu zjawisko miało miejsce już wieki temu, jednakże w dzisiejszych czasach mamy zdecydowanie więcej możliwości, co warto mieć na uwadze. Czym charakteryzuje się nosidło ergonomiczne? W jaki sposób dobrać odpowiednie nosidło do dziecka? Od kiedy możliwe jest używanie nosidła ergonomicznego? Dlaczego warto zdecydować się na nosidło ergonomiczne? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czym charakteryzuje się nosidło ergonomiczne?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat nosidełek ergonomicznych, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, czym one tak właściwie są. Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę, że są one z praktycznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wspieranie rozwoju dziecka. W przypadku, kiedy dziecko noszone jest w zwyczajnych nosidłach, wówczas ciężar ciała opiera się na kroczu- ma to niekorzystny wpływ na rozwój dziecka, dlatego też powinniśmy unikać tego typu zjawiska. Dodatkowo plecy wygięte są w nienaturalnej pozycji, co jeszcze bardziej zniechęca do korzystania. Jak łatwo się domyśleć, ergonomiczne nosidełko dla dziecka jest w pełni bezpieczne i nie ma żadnych powyższych cech. Z reguły nosidełka dla dziecka wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które charakteryzują się miękkością – doskonale dopasowują się do dziecka. Co ciekawe, rozwiązanie to umożliwia noszenie dziecka przodem do świata, jednakże tylko i wyłącznie brzuchem do noszącego. Dzięki temu ciekawa świata pociecha już od najmłodszych lat może obserwować naturę. 

W jaki sposób dobrać odpowiednie nosidło do dziecka?

Nosidła ergonomiczne - od kiedy?Skoro wiemy już, czym charakteryzuje się bezpieczne nosidełko dla niemowlaka, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób je dobrać. Jeśli wydaje Ci się, że jest to bardzo łatwa czynność – jesteś w błędzie. Wymaga to odpowiednich przemyśleń, analiz i wiedzy, w końcu zależy nam na maksymalizacji bezpieczeństwa dziecka. W praktyce ogromne znaczenie ma szerokość tkaniny, na której dziecko siedzi. Musi ona być szeroka od kolanka do kolanka w pozycji siedzącej, dzięki czemu mamy pewność, że pociecha siedzi stabilnie i bezpiecznie. Nie możemy jednak pozwolić sobie na zbyt dużą szerokość, bowiem naturalna pozycja malucha zamieni się na nietypową, która będzie przypominać szpagat. Dobre nosidełko dla niemowlaka powinno posiadać także specjalny panel, który jest w stanie otulić plecy. Musi mieć taką długość, aby bez problemu sięgał do karku dziecka. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy dziecko jest małe, bowiem wówczas nie może wyjąć na zewnątrz rączek.

Od kiedy możemy używać nosidła ergonomicznego?

Zastanawiasz się, od kiedy możliwe jest używanie miękkiego nosidełka dla niemowlaka? Spieszymy z odpowiedzią! Każdorazowo powinniśmy kierować się zasadą związaną z rozwojem naszego dziecka. W praktyce trudne jest określenie ram czasowych, bowiem ważniejszy od wieku dziecka jest jego rozwój, który w każdym przypadku może wyglądać nieco inaczej. Jednym z kluczowych wskaźników jest to czy maluch jest już w stanie samodzielnie i pewnie siedzieć. Nawet najlepsze nosidełka nie są zalecane dla niemowlaków, bowiem mogą obciążyć kręgosłup, a takich incydentów za wszelką cenę należy unikać. Co godne podkreślenia- nie pomogą nawet specjalistyczne wkładki dla niemowlaków. Co prawda możemy je dokupić do nosidełek, jednak w praktyce nie spełniają one swojej roli. W konsekwencji oznacza to, że noszenie małego dziecka w nosidle może mieć negatywne skutki w rozwoju. W przypadku niemowlaków zdecydowanie rozsądniejsza wydaje się być chusta do noszenia. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w nosidełkach możliwe jest noszenie także starszych dzieci. Wówczas kluczową rolę odgrywa dopasowanie rozmiaru nosidła do wieku naszego dziecka. 

Dlaczego warto zdecydować się na nosidło ergonomiczne?

Nie bez przyczyny nosidła ergonomiczne cieszą się tak dużą popularnością. Mają one wiele zalet, zapewne dlatego tak wielu rodziców decyduje się na ich zakup. Jest to fantastyczna alternatywa dla chust do noszenia dzieci. Wiele osób wybiera nosidła ze względu na to, że ich zakładanie jest stosunkowo łatwe i nie sprawia problemów. Nosidła ergonomiczne przypominają plecaki. Mają ramiona, a także pas biodrowy- możliwe jest dopasowanie ich w zależności od wzrostu, a także od indywidualnych preferencji. W praktyce oznacza to, że są bardzo łatwe w użyciu, jednocześnie dopasowanie ich nie jest problematyczne. Nosidła ergonomiczne charakteryzują się miękkością, dlatego też możliwe jest przechowywanie ich w torebce czy też w plecaku. Są w pogotowiu, kiedy maluch odmawia siedzenia w wózku. Nosidła są szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeśli dzieci regularnie chcą być noszone na rękach. Na dłuższą metę jest to męczące i często problematyczne, co warto mieć na uwadze.