Podolog Szczecin to specjalista z dziedziny schorzeń oraz dolegliwości związanych ze stopami. W zakresie jego działalności, jest diagnozowanie oraz leczenie nie tylko chorób, na przykład takich jak stopa cukrzycowa albo grzybica, ale również pielęgnacja czy regeneracja spękanych pięt albo zniszczonej płytki paznokciowej. Kim tak naprawdę jest podolog? Jakie zabiegi przeprowadza i czy warto się będzie do niego wybrać?

Podolog – jaki to specjalista?

Chociaż określenie zawodu podologa zasugerować może, iż jest to osoba po medycznych studiach, to jednakże należy podkreślić, iż podolog lekarzem zdecydowanie nie jest. Musi jednak z całą pewnością mieć wiedzę z różnorodnych dziedzin medycznych, na przykład reumatologii, diabetologii czy dermatologii oraz prowadzić współpracę z właściwymi specjalistami.

W naszym kraju nie istnieją określone uprawnienia do pracy w zawodzie podologa. Dlatego też trudne może się stać określenie specjalisty z odpowiednimi kompetencjami. Potencjalna ścieżka kariery, która wyposaża nie tylko w wiedzę o stopach, ale również o ich pielęgnacji, to kosmetologia. Pogłębienie swojej wiedzy w zakresie podologii na konferencjach branżowych, branie udziału w odpowiednich szkoleniach itp., to na pewno działania profesjonalnego oraz zaangażowanego podologa.

Jakie badania może przeprowadzić podolog i jaki jest ich przebieg?

Na początku każdorazowej konsultacji u podologa, przeprowadza się wywiad. Zbierane są informacje na temat wcześniejszych urazów, predyspozycji oraz czynników (przykładowo cukrzyca czy też genetyczne tendencje), jak i o trybie życia lub funkcjonowaniu. Podolog musi też zobaczyć stopy i poddać ocenie znajdującej się na nich zmiany.

Jeżeli zaistnieje taka konieczność, podolog przeprowadzić może:

  • badanie na podobaroskopie – to badanie, które przeprowadza się na specjalistycznej macie połączonej z komputerem. Umożliwia ona obrazowe i kompleksowe poddanie ocenie kondycji stóp. Takie badanie przeprowadzane jest w dwóch częściach. Pierwszą z nich będzie statyczne badanie, czyli po prostu w miejscu. Dzięki niemu podolog, ma szansę na określenie wad stóp. Z kolei zaś część dynamiczna, na celu będzie mieć ocenę sposobu chodzenia. Analizuje się całość ruchu stóp, od momentu uniesienia do wbicia ich w podłoże. Dzięki temu specjalista poddaje ocenie poprawność chodzenia, zachowanie wszelkich jego etapów i wychwytuje nieprawidłowości.
  • badanie na podoskopie – badanie to wykonywane jest za każdym razem po przeprowadzeniu diagnozy komputerowej. Pacjent musi stanąć na podoskopie, pod spodem którego umieszczone jest lustro. Takie badanie umożliwia określenie kształtów i wklęśnięć stóp, czy są one właściwie zbudowane, czy też wręcz przeciwnie. Podoskopia może mieć też dynamiczny charakter, czyli odbywać się w ruchu. Wtedy podolog ma opcję wglądu w zachowanie stóp w czasie aktywności.
  • badanie na pantografie – jego cel stanowi głównie poddanie ocenie nacisku, który wywoływany jest przez stopy. Badanie to przeprowadza się nie tylko w statycznej postaci, ale również i w dynamicznej, dzięki czemu można przeanalizować nacisk w czasie spoczynku oraz ruchu. Badanie opiera się na zrobieniu odbitki stóp na papierze. Dzięki czemu specjalista posiada wgląd w kształt stóp, ich długość, szerokość, a przede wszystkim – miejsc obciążonych największym naciskiem.

Czym się zajmuje podolog? 

Stopy są podatne na różne schorzenia. Dlatego też do gabinetu podologicznego, wybierają się nie tylko osoby chorujące na cukrzycę, ale też mierzące się z reumatyzmem czy stanami zapalnymi stóp.

Podolog Szczecin
Podolog Szczecin

Podolog w Szczecinie może także usuwać odciski i wszelkie narośle na skórze naszych stóp. Przeprowadza też rekonstrukcję płytki paznokci, regeneruje spękane pięty, leczy grzybicę. U takiego specjalisty możemy także śmiało skorzystać z pedicure z użyciem preparatów medycznych. W niektórych salonach oferowany jest również masaż stóp. Do podologa warto się będzie również udać po to, żeby dobrać dla siebie właściwe sposoby pielęgnacji oraz profilaktyki skóry na stopach.

Jedną z częstszych dolegliwości, którymi zajmują się podolodzy, jest grzybica stóp oraz paznokci. Grzybica to zdecydowanie najczęściej pojawiająca się infekcja dotycząca paznokci oraz stóp. Jej przyczyną bezpośrednia, są zwykle dermatofity. Wymienione patogeny mogą rozłożyć keratynę, czyli najważniejszy budulec naszych paznokci.

Dlatego najszybciej dostrzegalnym objawem infekcji w obrębie płytki paznokci, będzie:

  • zmiana barwy,
  • kruchość,
  • osłabienie.

Ponadto, grzybica paznokci oraz stóp związana jest z nieprzyjemną wonią.

Infekcja ta wykazuje charakter zakaźny i zwykle do przenoszenia grzybów dochodzi w przypadku pożyczania sobie ręcznika albo obuwia. Grzybicę możemy także bardzo łatwo złapać na basenie. Rozwijać się też może w wyniku nieodpowiedniej higieny. Najlepszymi warunkami do rozwijania się grzybów, będzie ciepło oraz wilgoć, dlatego powinno się takich sytuacji unikać. Podstawowym sposobem leczenia grzybicy, jest głównie miejscowe zastosowanie właściwych środków grzybobójczych, które można nabyć w aptece.