Pompy ciepła – rodzaje i zalety ich użytkowania – pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ wykorzystują ciepło gromadzone w każdym miejscu: w powietrzu, gruncie lub wodzie. Charakteryzują się wieloma zaletami. W oszczędny, efektywny i ekologiczny sposób pozyskuje się ciepłą wodę oraz ogrzewa dom.

Rodzaje pomp

To rozwiązanie opiera się na wykorzystaniu energii odnawialnej. Ze względu na rodzaj źródła ciepła, pompy dzielą się na:

  • gruntowe – najpopularniejsze rozwiązanie w Polsce. Grunt jest źródłem ciepła. Wykorzystuje się je do ogrzania domu oraz wody. Charakteryzuje się dużą efektywnością działania, więc bardzo często znajduje zastosowanie jako jedyne źródło ogrzewania domu. W tym przypadku niekorzystna jest duża powierzchnia potrzebna do zainstalowania takiego systemu. Wymienniki poziome wymagają dużej powierzchni działki, natomiast do instalacji wymiennika pionowego należy wykonać wiercenie, mogące sięgać 100 metrów,
  • wodne – wyróżnia je wysoka wydajność, dlatego także mogą być jedynym źródłem grzewczym. Jednak jest to bardzo kosztowna inwestycja. Pompa zostaje zasilana z zewnątrz energią elektryczną, gazem lub olejem,
  • powietrzne – na etapie zakupu i montażu nie wymagają wysokich nakładów finansowych. Pompy pobierają powietrze z zewnątrz i mogą transportować ciepło do wewnątrz budynku lub do zbiornika z gorącą wodą. W tym przypadku warto wyposażyć dom w dodatkowe źródło ciepła, jako wsparcie pracy pompy lub zamiennik podczas bardzo niskich temperatur.
  • hybrydowe – połączenie źródeł odnawialnych i tradycyjnych.

Elementy i działanie

Każde urządzenie składa się z wymiennika, który pozyskuje ciepło, sprężarki oraz kolejnego wymiennika wykonanego ze stali szlachetnej, służącego do oddawania ciepła. W pompie znajduje się także zawór rozprężony. Systemy składają się z dolnego źródła ciepła posiadającego stałą i wysoką temperaturę i dużą pojemność cieplną, jednostki pompy ciepłą i górnego źródła ciepła, odpowiadającego za dystrybucję ciepła w domu. Pompy, mimo że różnią się źródłem ciepła, funkcjonują podobnie, ponieważ wykorzystują zjawisko sprężania gazów. Podczas sprężania, temperatura wzrasta. Gdy następuje rozprężenie, dochodzi do pochłonięcia dużej ilości ciepła z otoczenia. Z tego względu sprężarka odgrywa kluczową rolę w pracy pompy i dzięki niej czynnik grzewczy krąży wewnątrz pompy. Parowanie gazu powoduje odebranie ciepła z otoczenia, skraplanie i przekazanie do instalacji.

Najważniejszymi parametrami pomp ciepła są:

  • COP – stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii zużytej w trakcie pracy; im wyższy współczynnik, tym mniejsze nakłady na eksploatację pompy,
  • SCOP – stosunek energii potrzebnej do ogrzania budynku do energii zużytej przez pompę w sezonie.

Zalety

Rosnąca popularność tego rozwiązania nie bierze się znikąd. Użytkownicy sami przekonują się, jak wiele korzyści niesie korzystanie z pomp ciepła. Inwestując w nie, zauważa się, że:

  • energia jest całkowicie darmowa,
  • system ten jest przyjazny dla środowiska,
  • pompy ciepła są efektywne, nawet przy niskich temperaturach na zewnątrz,
  • pompy są elastyczne i można je połączyć z ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikami o niskiej temperaturze zasilania,
  • są gwarancją żywotności i łatwe w obsłudze,
  • jest przyczyną mniejszych nakładów na ogrzewanie,
  • nie wymaga doprowadzania gazu,
  • w nowych domach zwalnia z obowiązku instalacji komina.

Na co zwrócić uwagę przed montażem?

Przed decyzją o zakupie i montażu pompy ciepła, należy dostosować się do takich kwestii, jak:

  • pompa działa efektywnie, gdy system grzewczy nie wymaga dużej temperatury zasilania,
  • dom musi spełniać standardy budownictwa energooszczędnego,
  • w przypadku niewielkiej działki nie jest opłacalna instalacji wymienników gruntowych,
  • warto łączyć pompy z obecnymi źródłami ciepła,
  • należy wykonać indywidualny projekt dla każdego budynku i przeprowadzić analizę termiczną, aby dobrać odpowiednią moc pompy,
  • wszelkie projekty powinny wykonywać osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Bardzo duży wpływ na sprawność pompy ma termomodernizacja budynku. Duży, dobrze zaizolowany dom, łatwiej ogrzać niż mniejszy, który posiada gorsze parametry przewodzenia ciepła. Ma również wpływ na dobór urządzenia, jego wielkość i moc, co wiąże się z całkowitymi kosztami instalacji. Niewielkie straty ciepła powodują szybszy zwrot inwestycji. Do wymiany systemu grzewczego dochodzi przeważnie podczas termomodernizacji lub remontu kotłowni, co ułatwia instalację pompy powietrze-woda, niewymagającego prac związanych z wykonaniem dolnego źródła.

Odbierają one ciepło z powietrza, bez względu na jego temperaturę. Jedyne warunki, jakie muszą być spełnione, to odpowiednie dopasowanie pompy do specyfiki domu. Warto pamiętać, że aż do 75% energii potrzebnej do ogrzania będzie pochodzić ze środowiska. Malejące ceny zakupu i montażu oraz bardzo duża wydajność powodują wzrost zainteresowania pompami ciepła. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, szczególnie pozwalają na oszczędności związane z kosztami ogrzewania. Wykorzystywana przez nie energia pochodzi z naturalnych źródeł. Jednak należy się odpowiednio przygotować do takiej inwestycji poprzez zatrudnienie specjalistów i odpowiedni dobór systemu.

angielski