Praca dla młodych osób – poszukiwanie pracy w młodym wieku najczęściej podyktowane jest chęcią posiadania własnych pieniędzy na dowolne wydatki niezależne od decyzji utrzymujących wcześniej rodziców. Swobodne wydawanie pieniędzy jest bardzo kuszące, jednocześnie zaburza obraz pracy zarobkowej, ponieważ kieruje do pierwszego dostępnego stanowiska, niezależnie od warunków pracy, wysokości pensji i atmosfery w firmie. Obecny rynek pracy jest bardzo wymagający i trudny oraz łatwy jednocześnie dla młodego pokolenia. Dla osób, które jedynie poszukują zajęcia na chwilę ofert jest mnóstwo, jednak osoby poszukujące stałej i dobrej pracy, mają znacznie trudniejsze zadanie i wiele wyzwań przed sobą.

Edukacja i wykształcenie

W powszechnej opinii starszego pokolenia to właśnie wykształcenie odgrywa największa rolę w procesie poszukiwania stałej i dobrej pracy. Jednak czasy się znacznie zmieniły i obecnie ponad wykształcenie ceniona jest po prostu dobra edukacja. Zakończenie świetnego technikum i profesjonalny warsztat samochodowy to obecnie znacznie lepsza droga dla młodych chłopaków, którzy w liceum ogólnokształcącym oraz na studiach nie mieliby tyle możliwości rozwoju. Wykształcenie techniczne lub właśnie warsztat samochodowy to doskonałe miejsce pracy dla osób, których pasją i hobby jest motoryzacja. Dobra edukacja w tym kierunku oraz zdobywane na wielu praktykach lub stażach doświadczenie zapewnić może świetnie płatną i satysfakcjonująca pracę.

Dla osób, które warsztat samochodowy odwiedzają jednak jedynie jako klienci, szansą na rozwój i dobrą karierę zawodową mogą być studia. Bardzo ważne jest jednak, aby wybór kierunku podyktowany był indywidualnymi upodobaniami i zainteresowaniami studenta. Samo ukończenie studiów i otrzymanie dyplomu nie jest żadną gwarancją zatrudnienia w najlepszej firmie z dużą pensją. Edukacja powinna także zawierać elementy samokształcenia i samorozwoju, ponieważ żadna szkoła lub uczelnia nie jest w stanie przekazać pełnej wiedzy oraz umiejętności z zakresu tematu zainteresowań poszczególnych osób.

Osiągnięcie sukcesu edukacyjnego i utrzymanie zadowalającego zatrudnienia na stałe wymaga dużego samozaparcia i konsekwentnego dążenia do swoich celów. Znacznie łatwiejsza jest droga przez kolejne szczeble edukacyjne kiedy wiadomo jaki jest cel. Osoby wybierające się na prestiżowe i jednocześnie ciężkie studia, które nie mają zupełnie pomysłu i planu na własną ścieżkę zawodową, bardzo często odnoszą porażki i zmuszone są do podejmowania pierwszej lepszej pracy.

Doświadczenie

Zdobywanie doświadczenia zawodowego obejmuje mnóstwo aktywności. Zaczynając od praktyk zawodowych, które odbywają się zarówno w trakcie studiów, jak i już podczas uczęszczania do szkoły zawodowej lub technikum. Bardzo ważnym elementem może być także wolontariat, który pozwala zdobywać dużą wiedzę i co najważniejsze polepszać zakres swoich umiejętności. Mając jasno wytyczony cel zawodowy, doskonałym sposobem na zdobywanie doświadczenia jest także pomoc w wybranym miejscu pracy, jak na przykład warsztat samochodowy. Coraz więcej młodych osób decyduje się na wizyty w wybranych przez siebie miejscach, pytając o możliwość zdobycia doświadczenia i uzyskuje pozytywne odpowiedzi.

Warsztat samochodowy, który brał do pomocy młodego pomocnika, zainteresowanego kwestią motoryzacji, z pewnością spojrzy na niego przychylnym okiem, gdy ten zdobędzie już potrzebne wykształcenie i pozwolenie na pracę. Wykazanie się sumiennością oraz chęcią do pracy w młodym wieku jest odbierane jako przejaw ambicji i odpowiedzialności. Niezależnie od zdobytego wykształcenia, to właśnie bogate doświadczenie jest najczęściej powodem zatrudniania bardzo młodych osób na wysokich stanowiskach. Możliwość wpisania w swoje CV pracy w różnych miejscach jeszcze przed ukończeniem edukacji i uzyskaniem dyplomu lub tytułu, jest bardzo mile widziana w oczach potencjalnych pracodawców i przyszłych menedżerów.

Rozwój i szkolenia

Ogromne znaczenie dla uzyskiwania coraz lepszych wyników w pracy ma ciągły rozwój i poszerzanie zakresu swoich umiejętności. Osoby, które wykazują się chęcią nauki są bardzo cenne dla pracodawców, ponieważ gwarantują im polepszenie wykonywanych przez siebie usług lub zadań. Nawet takie miejsce jak warsztat samochodowy jest doskonałe do rozwoju i wspinania się na kolejne szczeble kariery. Kilka pierwszych lat pracy w warsztacie jako mechanik, daje szansę dalszego rozwoju i awansowania na diagnostę. Praca na stacji diagnostycznej do doskonały sposób na rozwijanie swojej kariery i co dla wielu osób najważniejsze, uzyskiwanie satysfakcjonujących przychodów finansowych.

Każde miejsce pracy, które ogranicza rozwój swoich pracowników powinno być traktowane wyłącznie jako tymczasowe i dorywcze. Brak możliwości awansu lub zdobywania nowych klientów i umiejętności jest bardzo ograniczający i nie prowadzi do sukcesów zawodowych. Lęk przed zmianą pracy nie powinien wtedy ograniczać i całkowicie powstrzymywać przed poszukiwaniem nowego i znacznie bardziej rozwojowego stanowiska w zupełnie innej firmie. 

angielski szwedzki