Pracownicy ze wschodu w Polsce – współcześnie polskie firmy bardzo prężnie się rozwijają. Na naszym rynku gwałtownie wzrasta przez to popyt na dobrych, tanich, a zarazem pracowitych pracowników. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej sięga się po nich poza granice naszego kraju – najczęściej na bliski Wschód. Co jednak trzeba wiedzieć jeszcze zanim się to zrobi? Czy podchodzący stamtąd ludzie są godni zaufania właśnie pod tym względem? Jak mogą oni się zatrudnić w naszym kraju? Na te wszystkie pytania postaramy się udzielić odpowiedzi już dzisiaj.

Jak osoby ze wschodu mogą znaleźć pracę w Polsce?

Faktem jest to, że pracownicy ze Wschodu w Polsce chcą znaleźć pracę w naszym kraju jeszcze zanim do niego przybędą. Jest to w pełni zrozumiałe. Życie w Polsce może bowiem być dla nich bardzo kosztowne. Nie mogą sobie zatem pozwolić na to, by mieszkać tu, ale nie pracować. Niestety, ale szansa na znalezienie pracy w Polsce spoza jej granic może być bardzo ciężka. Zwłaszcza że pracodawców często odstrasza pryzmat zatrudniania pracownika z zagranicy i konieczność wypełniania przy tym mnóstwa formalności i dokumentów. Czy to tak właściwie przekreśla obcokrajowcom ze wschodu znalezienie u nas pracy? Oczywiście, że nie. Z pomocą bowiem przychodzą tak zwane agencje pracy.

Pracownicy ze wschodu w PolsceAgencje tego typu pełnią rolę swoistego pośrednika, który – na zlecenie właściwego pracodawcy – zajmuje się poszukiwaniem pracowników idealnych względem konkretnych potrzeb, oczekiwań i wymagań. Agencje bardzo często sięgają przy tym po wiele kanałów poszukiwań – również po te międzynarodowe. Niektóre nawet specjalizują się w zatrudnianiu ludzi spoza granic Polski. Jeżeli pracownik zdecyduje się na współpracę z nimi, podpisuje umowę nie z tym, u kogo będzie pracował, ale z agencją, której jest on klientem. Właśnie w ten sposób legalne jest tego typu zatrudnienie, bazujące na umowie o pracę tymczasową.

Agencje reklamowe najczęściej reklamują się w obrębie portali ogłoszeniowych, mediów społecznościowych i innych środków przekazu, przy czym nie ograniczają się wyłącznie do tych polskich. Te specjalizujące się w pozyskiwaniu pracowników z zagranicy często są w stanie porozumiewać się w języku obcym, co stanowi dla nich dodatkowe ułatwienia i zmniejsza próg wejścia na rynek pracy w Polsce.

Czy pracodawca powinien zainteresować się nimi?

Oczywiście to, czy pracodawca pozwoli agencji pracy na poszukiwanie dla niego pracowników ze Wschodu zależy wyłącznie od niego. On musi rozważyć, czy będzie mu się to opłacało, ale też czy będzie chciał budować struktury własnej firmy właśnie na nich. Czy powinien to robić? Jest to opcja, za którą przemawia bardzo wiele argumentów. Te główne przedstawiamy poniżej.

  • Możliwość zaoszczędzenia pieniędzy – dla osób pochodzących ze Wschodu polskie zarobki należą do niesamowicie atrakcyjnych. Dzięki temu pracownicy ci będą praktycznie zawsze zadowoleni ze swojego wynagrodzenia. Nawet jeśli to byłoby ciężkie do zaakceptowania przez jakiekolwiek Polaka. Rzadko kiedy będą prosili o podwyżkę, co z kolei przełoży się na stabilność finansową przedsiębiorcy.
  • Pozyskanie realnej pomocy w pracy – podchodzący ze Wschodu pracownicy słyną ze swojej pracowitości. Przyjeżdżają bowiem do naszego kraju z myślą o zarobieniu jak największych pieniędzy. Zależy im na pracy i są w stanie zrobić wiele, by ją utrzymać. Przede wszystkim jednak bardzo chętnie pracują w systemie nadgodzinowym, nie tracąc przy tym swojej efektywności działania. Właśnie dlatego potrafią być naprawdę solidnym wzmocnieniem firmy. Co więcej, bardzo szybko się uczą, a w wielu branżach są specjalistami.
  • Zminimalizowanie formalności – współpraca z agencją pracy to możliwość uniknięcia formalnego zatrudnienia pracownika. Ten bowiem tak naprawdę współpracuje właśnie z ową agencją, która właściwemu pracodawcy zaledwie go “wypożyczą”, na podstawie zawartej z nim umowy. To ona dba o rozliczanie się z każdym pracownikiem i to do niej należy dbanie o formalną stronę całego przedsięwzięcia. Zarówno jeśli chodzi o place, jak i chociażby o urlopy, zwolnienia czy inne kwestie związane z dbaniem o legalność całego procesu zatrudnienia. Oczywiście istnieją pewne wady płynące z zatrudnienia pracownika ze Wschodu. Jedną z nich jest bardzo ograniczona możliwość awansowania ich i zwiększania ich roli w firmie. Ci z zasady zatrudniani są zaledwie tymczasowo, co narzuca zresztą polskie prawo. Ciężko jest więc obsadzać nimi wyższe stanowiska.

Podsumowanie

Pracodawcy coraz częściej i chętniej sięgają po kogoś takiego jak pracownicy ze Wschodu. W Polsce ci radzą sobie wyśmienicie, będąc cenionymi za swoją pracowitość, uczciwość i gotowość do pracy poza określony wymiar. Z ich zatrudnieniem (koniecznie legalnie, przez agencję pracy) wiąże się zresztą wiele innych zalet, obok których ciężko jest przejść obojętnie. Właśnie dlatego firmy, które już weszły w pracowników właśnie ze Wschodu to na nich bazują swoją strukturę kadrową. Przynajmniej na niższych szczeblach. Całość jest zresztą na tyle mało zobowiązująca, że warto się na nią zdecydować. Chociażby na próbę.