Spadek masy po odstawieniu alkoholu. Nadużywanie alkoholu prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji. Osoba zmagająca się z problemem nie tylko niszczy swoje życie, ale także i najbliższych. Co więcej, poza kłopotami natury psychicznej pojawiają się także te, które dotyczą funkcjonowania organizmu. Alkohol uszkadza wiele narządów, negatywnie wpływa na koncentrację i pracę mózgu, a do tego sprzyja większej masie ciała. W tym artykule zajmiemy się ostatnią kwestią. Dowiedz się, dlaczego odstawienie wyskokowych trunków prowadzi do spadku wagi.

Dlaczego alkohol prowadzi do zwiększenia masy ciała?

terapia alkoholowa PoznańZwiązek między nadużywaniem alkoholu a zwiększeniem masy ciała jest dość duży. Substancja ta nie zachowuje się w organizmie tak, jak inne składniki spożywane wraz z jedzeniem. Alkohol nie magazynuje się w układzie człowieka. Nadmiar tego związku prowadzi do tego, że zostaje on wykorzystywany jako źródło energii. Przez to organizm rezygnuje z pozostałych składników dostarczających kalorii. Dlatego zbyt duże spożywanie napojów wyskokowych daje rezultat w postaci dodatniego bilansu energetycznego. Kończy się to dodatkową tkanką tłuszczową.

Sprawdź również:

Zachowania żywnościowe i kontrola apetytu

Spadek masy po odstawieniu alkoholu
Spadek masy po odstawieniu alkoholu

Liczne testy, które badają związek pomiędzy nadmiernym spożyciem alkoholu i przyrostem masy dowodzą, że zależność jest dość silna. Nadużywanie trunków prowadzi też do specyficznych zachowań żywnościowych. Bardzo często po spożyciu napojów z bąbelkami przychodzi większy apetyt. Co więcej, drinki niejednokrotnie wypijane są w towarzystwie dodatkowych dań, których w normalnych okolicznościach konkretna osoba nie zjadłaby.

Kiedy się pije alkohol? Na imieninach, weselach, urodzinach i innych tego typu okazjach! Wódeczkę, czy piwko trzeba przecież czymś przegryźć. Ludzie nie rekompensują dodatkowej energii pochodzącej z alkoholu, dlatego trunki mają niewielki wpływ na apetyt. Nie zmniejszają go, a nawet doprowadzają do tego, że jest znacznie większy. Co więcej, naukowcy zauważyli, że drinki wpływają też na funkcjonowanie ważnych hormonów.

Ponadto, budują także schematy zachowań i nawyki. W mózgu pojawia się informacja, że spożyciu alkoholu trzeba jeszcze sięgnąć po jedzenie. Alkohol w organizmie przyczynia się również do hamowania uwalniania glukozy. W rezultacie największy organ w ciele człowieka, czyli wątroba może puchnąć. W odpowiedzi na takie zachowanie w układzie podnosi się poziom cukru we krwi. Następnie uzależnionej osobie zaczynają doskwierać liczne problemy zdrowotne. Pojawiają się powikłania o charakterze sercowo-naczyniowym i metaboliczne. Alkoholicy bardzo często zapadają na cukrzycę. To z kolei może prowadzić do otyłości.

Co dzieje się po odstawieniu alkoholu?

Typowe zachowania alkoholikaRezygnacja z alkoholu doprowadza do tego, że organizm przechodzi w stan detoksykacji. Jest to bardzo trudny i męczący proces. Trzeba wykazać się dużą cierpliwością i siłą woli. Co więcej, droga do celu jest niejednokrotnie bardzo długa. W tym czasie należy dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Ponadto, w początkowej fazie detoksykacji szczególne znaczenie ma też nawodnienie organizmu.

Spożywanie odpowiedniej ilości płynów ochroni przed nadmiernym zmęczeniem, niepokojem, czy innymi trudnymi objawami. Dzięki temu alkoholik lepiej zniesie cały proces. Istotne jest też to, że woda pomoże skutecznie oczyścić organizm z toksyn. Do 72 godzin po odstawieniu alkoholu zaleca się spożywanie pokarmów płynnych, takich jak warzywne zupy, kaszki, a także potrawy z roślin strączkowych. Warto sięgnąć także po ziołowe herbatki. Alkohol zaburza też wchłanianie składników odżywczych. Trzeba zatem zadbać o pokarm zawierający cenne witaminy, przede wszystkim z grupy B. Znajdują się one między innymi w jajkach, orzechach, warzywach liściastych, nabiale i produktach pełnoziarnistych.

Odpowiedni program detoksykacyjny od alkoholu pozwoli powoli wrócić do normalności. Rekonwalescencja poprawi metabolizm. Co więcej, brak alkoholu w diecie sprawi, że człowiek nie będzie sięgał po dodatkowe i niezdrowe przekąski. Nie należy także zapominać w tym czasie o aktywności fizycznej, która zapewni prawidłowy bilans i pomoże przywrócić organizm do normalności.

Nadmiar alkoholu nikomu nie pomaga. Wywołuje wiele negatywnych skutków. Człowiek uzależniony przechodzi drogę od problemów psychicznych, rodzinnych, po kłopoty zdrowotne, aż do trudności z utrzymaniem właściwej masy ciała. Badania związane z korelacją między nim a otyłością wciąż trwają. Jedno jest jednak pewne, że wyskokowe trunki zaburzają funkcjonowanie całego organizmu, negatywnie wpływają na pracę mózgu, a także układu pokarmowego. Co więcej, zaburzają też wchłanianie istotnych składników pokarmowych. Pamiętaj, też o tym, że odstawienie lub umiar w spożywaniu napojów wyskokowych, obok zdrowej diety i aktywności fizycznej stanowią ważny element skutecznej profilaktyki otyłości. Korzyści, które pojawiają się po rezygnacji z nadmiernego picia, jest bardzo dużo. Mało tego niejednokrotnie są one bezcenne. Człowiek podejmujący decyzję o rzuceniu nałogu ma szansę na nowe, a przede wszystkim lepsze życie!