Systemy fotowoltaiczne – mini elektrownia na dachu: ekologia i wytwarzanie prądu mogą iść w parze. Współczesna technologia pozwala na produkowanie energii bez użycia szkodliwych dla środowiska i ludzkiego zdrowia paliw kopalnych.  Wystarczy kawałek dachu, aby zamontować ekologiczny system pozyskiwania energii. Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród nabywców, ponieważ jest to energia pozyskiwana z darmowego i w zasadzie niewyczerpalnego źródła, jakim jest słońce. Do masowego wykorzystania energii słonecznej w Polsce jeszcze daleka droga ze względu na niechęć do ekologicznych źródeł energii wśród elit politycznych powiązanych z przemysłem wydobywczym.  

Ile energii wytwarza system fotowoltaiczny?

Systemy fotowoltaiczne – mini elektrownia na dachu

Jest to trudne do określenia, ponieważ na rynku działa kilku dostawców systemów fotowoltaicznych.  Informacji o konkretnym modelu należy szukać na stronie internetowej producenta lub zapytać konsultanta.  Ważniejsze od założeń jest faktyczne działanie systemu fotowoltaicznego. Aby wyprodukować maksymalną moc na jeden metr kwadratowy, panel musi być dobrze zaprojektowany, to znaczy optymalnie znosić różnicę temperatur, a także móc dostosować się do spektrum, kąta padania i ilości światła.

Ciepło wynika z działania promieni słonecznych. Jednak jeżeli panel, jest zbyt nagrzany to jego wydajność energetyczna maleje. Powyższa sytuacja może mieć miejsce, jeżeli temperatura jest wyższa niż 25 stopni Celsjusza. Najnowocześniejsze modele paneli mają niski temperaturowy współczynnik rezystancji – to znaczy spadek energii związanym z ciepłem, który minimalizuje straty przy produkcji energii związane z wysokimi temperaturami. Dzięki temu straty przy produkcji energii związane z wysokimi temperaturami są zminimalizowane. 

Działanie systemu w pochmurne dni

Panuje powszechne przekonanie, że systemy fotowoltaiczne mają gorszą wydajność w pochmurne dni. Osoby, które przekazują takie informacje, zapominają o jednym – światło to nie tylko to, co widzimy, ale także spektrum fal niewidocznych dla ludzkiego oka, np.:  podczerwień lub ultrafiolet. Chmury mogą blokować spektrum światła widzialnego, ale nie blokują całego spectrum. Najlepsze systemy fotowoltaiczne zabierają więcej podczerwieni i ultrafioletu niż widzialnego światła, co pozwala na  spełnienie zapotrzebowania na energię. Większość paneli słonecznych jest zbudowana z użyciem szkła antyrefleksyjnego, dzięki któremu promienie są w większym stopniu przesyłane do ogniwa fotowoltaicznego, aby wyprodukować maksymalną ilość energii.

Cena systemu fotowoltaicznego

Ceny systemów fotowoltaicznych w ostatnich latach spadły o kilka procent. Jest to związane z większym zainteresowaniem klientów.  Energia wytworzona przez system fotowoltaiczny może służyć do podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania oraz do zasilania urządzeń elektrycznych, np.: lodówki, pralki, telewizora, laptopa, miksera, itp. Podstawowym elementem systemu fotowoltaicznego są panele  zbudowane z pojedynczych ogniw połączonych w moduły. Ogniwa słoneczne zbudowane są z kolei z krzemu, który pozwala na przepływ i produkcję prądu. Dodatkowym elementem jest specjalna oprawa ogniw solarnych składająca się z: szkła hartowanego, powłoki antyrefleksyjnej oraz aluminiowej ramy.

W systemie fotowoltaicznym wytwarzany jest prąd stały, a w gniazdkach domowych płynie prąd zmienny, konieczne zamontowanie inwertera, dopasowującego rodzaj energii do tej potrzebnej w instalacji. Jego koszt to 5 tysięcy złotych. Najdroższe są panele oraz projekt. Kolejne koszty, które ponosi  klient to zakup elementów montażowych i osprzętu kablowego, zabezpieczenia DC/AC. Po założeniu systemu konieczny jest pomiar elektryczny instalacji.

Klient płaci również za montaż przez profesjonalną firmę, ponieważ samodzielne zakładanie systemu fotowoltaicznego grozi utratą gwarancji. Średni koszt instalacji (o mocy 5 kWp) wynosi od 27 -33 tysięcy złotych i około 19,5 tysiąca dla instalacji o mocy 3 kWp.  W ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać nisko oprocentowany kredyt na zakup i montaż systemu fotowoltaicznego. Dofinansowanie fotowoltaiki to także ulga podatkowa, zwana termomodernizacyjną. W ramach programu „Mój prąd” można otrzymać 5000 złotych dotacji na fotowoltaikę.

Opłacalna fotowoltaika

Systemy fotowoltaiczne są opłacalne, pomimo znacznych kosztów założenia. Ceny energii rosną. Istnieje możliwość przesłania nadmiaru energii do zakładu energetycznego i odebrania go w ciągu roku. Wytrzymałość systemów fotowoltaicznych szacuje się na okres 25 do 45 lat. Największą korzyścią z fotowoltaiki jest poczucie, że używa się energii pochodzącej z czystego źródła. 

Marzeniem ekologów jest, aby fotowoltaika była montowana powszechnie w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym oraz na dachach hal i zakładów przemysłowych.  Zdaniem ekspertów, powyższe marzenie może się szybko spełnić, ponieważ jest coraz większe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Polacy chcą płacić mniej za prąd i uniezależnić od monopolistów – wielkich zakładów energetycznych. Większa świadomość ekologiczna również przyczynia się do wzrostu zainteresowania zieloną energią.

angielski