Ubezpieczenia OC – co warto o nich wiedzieć? Ubezpieczenia OC są w Polsce obowiązkowe. Dotyczą posiadaczy pojazdów mechanicznych, zabezpieczają ich w razie spowodowania wypadku. A do do tych co roku na drogach dochodzi coraz częściej. Ilość kolizji też stale rośnie. Gdyby nie obowiązkowe OC, każdy kierowca musiałby osobiście płacić za tego typu zdarzenia, rozbity samochód, czy leczenie szpitalne ofiary. Odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania po kolizji leży po stronie ubezpieczyciela. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenia OC – co to takiego?

Wedle definicji są to ubezpieczenia majątkowe, chroniące posiadacza samochodu od odpowiedzialności za szkody spowodowane w trakcie jazdy lub postoju.

Kto i kiedy musi wykupić OC?

Do zakupu ubezpieczenia OC zobowiązani są wszyscy, którzy rejestrują pojazdy, czyli posiadacze:

  • Samochodów osobowych,
  • Pojazdów ciężarowych
  • Ciągników rolniczych,
  • Motocykli,
  • Innych pojazdów mechanicznych.

Polisa OC powinna być zakupiona najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Warto dodać, że pojazdy historyczne tworzą wyjątek i można je ubezpieczyć w dniu wprowadzenia ich do ruchu.

Co wpływa na cenę  ubezpieczeń OC?

Szukając ubezpieczenia OC warto przejrzeć oferty różnych towarzystw. Zgodnie z ustawą powinni one proponować takie same warunki dla konkretnego pojazdu. Ceny natomiast mogą być różne. Dlaczego? Ponieważ każda ubezpieczalnia ma inne kalkulacje ryzyka. Wybierając najlepsze dla siebie OC trzeba zwracać uwagę, co oprócz podstawowego ubezpieczenia jest oferowane. Mowa tu o pakiecie assistance, czy obsłudze. Kwota polisy OC jest ustalana indywidualnie, a jej wysokość zależy m. in. od:

  • Wieku kierowcy, daty wydania dla niego prawa jazdy, jego historii szkód, stanu cywilnego, miejsca zamieszkania;
  • Samochodu – marki, modelu, przebiegu, pojemności silnika.

Jaką ochronę zapewniają ubezpieczenia OC?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 roku reguluje zasady polisy OC https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/sosnowiec/. Przede wszystkim służy jej posiadaczom w momencie spowodowania przez nich kolizji czy wypadku. Jak wcześniej wspomniano, dzięki niej, nie trzeba będzie ponosić kosztów zdarzenia z własnych środków. Pieniądze na naprawę auta poszkodowanego, tudzież jego leczenie pokrywa ubezpieczyciel. Jeżeli natomiast chodzi o naprawę pojazdu osoby, która szkodę spowodowała – ubezpieczenie OC tego nie pokryje. Można się jednak zabezpieczyć przed takimi skutkami, wykupując AC, czyli Auto Casco.

Kiedy nie nastąpi wypłata odszkodowania z OC?

Ofiary wypadku mogą liczyć na odszkodowanie wypłacone z polisy OC sprawcy. Niestety istnieją wyjątki kiedy to kierowca będzie musiał te koszta ponieść. Mowa o sytuacji, gdy

  • Szkoda tyczy się przesyłek, bagaży, tudzież ładunków przewożonych w samochodzie odpłatnie, a odpowiedzialność za nie ponosi kierowca;
  • Dotyczy to zanieczyszczenia/ skażenia środowiska;
  • Będąc kierowcą czyjegoś pojazdu, uszkodzi on swój własny;
  • Zniszczeniu/ utracie ulegnie biżuteria, dokumenty, gotówka i inne wartościowe przedmioty np. zbiory numizmatyczne.

Jeżeli kierowca:

  • Umyślnie spowoduje wypadek/ kolizję;
  • Nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów;
  • Będzie pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających;
  • Zbiegnie z miejsca zdarzenia

To owszem, ubezpieczalnia wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej. Ale ma prawo zwrócić się o zwrot tych pieniędzy do sprawcy.

Brak ubezpieczenia OC 

Brak obowiązkowego OC wiązałby się z opłaceniem przez sprawcę, wszelkich szkód w tym także odszkodowania osobom, które w jakikolwiek sposób ucierpiały podczas wypadku. Oczekiwanie na pieniądze mogłoby trwać wiele lat, w nieskończoność. Stąd też wzięło się obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dzięki jego opłacaniu przez kierowców, poszkodowani bez problemu otrzymują zadośćuczynienie w gotówce. W tym miejscu należy zaznaczyć, że kierowca bez wykupionej polisy OC przysparza sobie nie lada problemów.

Weryfikacją jej braku zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Odbywa się to na podstawie zgłoszeń od towarzystw ubezpieczeniowych. Zdarza się, że nakłada na osobę bez ważnego OC karę, która jest wyższa o nawet kilkaset złotych, w porównaniu do rocznej stawki obowiązkowego ubezpieczenia. Wniosek- warto jest więc mieć wykupioną polisę.

Kary za brak OC 

Za brak ubezpieczenia OC grożą kary. Ich kwoty ustalane są zgodnie z ustawą z 22 maja 2003 roku oraz rozporządzenia Rady Ministrów. Ponadto każdy, kto spowoduje wypadek, bądź też kolizję bez ważnego ubezpieczenia OC podnosi koszty:

  • Naprawy samochodu poszkodowanego,
  • Holowania,
  • Leczenia,
  • Zadośćuczynienia strat.

Niekiedy kwoty te wynoszą kilka milionów złotych. Będąc ofiarą wypadku spowodowanego przez kierowcę bez OC można liczyć na odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ten z kolei będzie żądał zwrotu kosztów od sprawcy zdarzenia. Podsumowując, ubezpieczenie OC jest niezwykle ważne, zarówno dla kierowcy, sprawcy, jak i poszkodowanego. Jeżeli chodzi o wybór polisy – warto porównać oferty kilku towarzystw, zanim podejmie się decyzję o automatycznym przedłużeniu aktualnego ubezpieczenia. Być może znajdzie się korzystniejsza opcja, na lepszych warunkach.

Polecamy:

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/

angielski