Wiązary dachowe drewniane co to jest? To prefabrykowane konstrukcje, które symetrycznie pokrywają budynek od jednego końca do drugiego i są wykonywane na zamówienie dla każdego projektu. Kratownice wykonane są z wysokiej jakości drewna połączonego specjalnymi płytami stalowymi, dzięki czemu uzyskuje się niezwykle trwałą konstrukcję. Kratownice są zbudowane w oparciu o wielowiekowe i sprawdzone zasady geometrii, które w połączeniu z nowoczesną inżynierią zapewniają elastyczną, praktyczną konstrukcję dachową lub rozwiązanie podłogowe, które oszczędza koszty budowy i czas instalacji.

Specyfikacja wiązarów

Kratownice dachowe składają się z desek drewnianych, których punkty połączeń są rozmieszczone w taki sposób, aby tworzyły połączony trójkątny system, który utrzymuje obciążenie. Połączenia te są połączone za pomocą metalowych płyt. Połączenia, które przenoszą obciążenie na podpory nazywane są połączeniami podporowymi. Drewno, które ogranicza kratownicę od góry, tworzy pas górny, natomiast drewno, które jest wykorzystywane w belce wiążącej, nazywane jest pasem dolnym. Deski, które znajdują się pomiędzy pasami górnymi i dolnymi, tworzą pas środnikowy. Najwyższy punkt kratownicy drewnianej nazywany jest wierzchołkiem lub szczytem, a kontynuacja górnej belki po dolnej belce nazywana jest nawisem. Odległość pomiędzy ścianami nośnymi nazywana jest rozpiętością. Odległość pomiędzy wierzchołkiem kratownicy a pasem dolnym nazywana jest wysokością kratownicy. Kratownice pozwalają na zaoszczędzenie materiału w porównaniu z belkami, co jest nieracjonalnie wykorzystywane w przypadku stosowania tradycyjnych krokwi.

Typy i konstrukcja kratownic

Kratownice drewniane nadają się nie tylko do małych garaży i domów o rozpiętości powyżej 6 metrów, ale również do dużych obiektów przemysłowych o rozpiętości do 35 metrów. Różne rodzaje wiązarów drewnianych oraz rozwiązania techniczne dają praktycznie nieograniczone możliwości modelowania konstrukcji dachowych i stropowych, które są opracowywane i dostosowywane do każdego projektu indywidualnie przy pomocy specjalistycznego programu komputerowego. Cena wiązarów dachowych zależy od rodzaju wiązarów i producenta. Do najpopularniejszych typów kratownic należą:

Kratownice trójkątne – to najbardziej tradycyjna forma kratownic, które są szeroko stosowane zarówno w przypadku dachów mieszkalnych, jak i obiektów przemysłowych.

Kratownice nożycowe – stosowane w przypadku konieczności podniesienia stropu pomieszczenia.

Kratownice attykowe są najczęściej wykorzystywane do budowy kondygnacji poddasza w domach prywatnych lub do rozbudowy domów jedno- lub wielokondygnacyjnych.

Kratownice półokrągłe – pozwalają na tworzenie różnych dachów okrągłych, przybudówek i kopuł.

Zalety wiązarów drewnianych

Główna różnica pomiędzy wiązarami drewnianymi a tradycyjnymi krokwiami dachowymi leży w aspektach przygotowania i montażu, ale główną zaletą rozwiązania z wiązarami drewnianymi jest wyjątkowo duża szybkość montażu w porównaniu z krokwiami. Wiązary drewniane mają również niższe koszty niż konstrukcje metalowe i co najmniej 30% mniej odpadów drewnianych niż klasyczne konstrukcje krokwiowe. Ale to nie jedyne plusy wiązarów drewnianych! Wiązary dachowe pozwalają na wykonywanie konstrukcji o dużych rozpiętościach, które nie wymagają dodatkowych ścian nośnych do 35 metrów. Wiązary dachowe wykonuje się pod każdy indywidualny projekt, dostosowując wiązary do każdego rodzaju kształtu. Kratownice są bardzo uniwersalne i można je łatwo łączyć z innymi konstrukcjami np. belkami stalowymi. Konstrukcje są projektowane za pomocą specjalnego oprogramowania, które umożliwia szybką, wysokiej jakości konstrukcję z milimetrową precyzją i regionalnymi standardami. Dzięki wspomnianemu programowi do projektowania, drewniana konstrukcja kratownicowa zapewnia nieograniczone możliwości planowania i ponownego planowania. Kratownice produkowane są we własnym zakresie i nie są narażone na zmienne warunki atmosferyczne, co pozwala zachować wysokie standardy jakości. Wiązary dostarczane na miejsce budowy są gotowe do montażu i nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani wysoko wykwalifikowanego personelu. Zazwyczaj montaż dachu domu prywatnego trwa od 1 do 2 dni. Wiązary drewniane są produktem ekologicznym o stosunkowo prostym procesie produkcji, który zapobiega niepotrzebnemu zużyciu zasobów drewna. Wiązary kratowe cena różni się w zależności od ich wielkości.

Zobacz też:

Rzeczy, które należy wiedzieć o zamawianiu i montażu wiązarów

Czas wykonania wiązarów kratowych i kalkulacji projektu zależy od złożoności zamówienia i innych czynników, dlatego czas wykonania wiązarów i projektu może wahać się od kilku dni do kilku tygodni. Zalecamy, aby zamówić wykonanie projektu natychmiast po rozpoczęciu prac ziemnych. Montaż kratownic wymaga użycia dźwigu do podniesienia kratownic na określoną wysokość nad ziemią. Czasami możliwe jest zamontowanie wiązarów za pomocą systemu linowego, ale użycie dźwigu będzie znacznie szybsze i łatwiejsze. Najwięcej uwagi i precyzji wymaga podnoszenie kratownicy. Od precyzji pierwszego ułożenia kratownicy zależy, jak będzie przebiegać reszta procesu montażu i jego jakość.