Zakładamy firmę przewozową
Praca Transport Usługi

Zakładamy firmę przewozową

Zakładamy firmę przewozową – to całkiem dobry pomysł na prowadzenie własnego interesu. Logistyka jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się branż. Rozpoczynanie własnej działalności gospodarczej w tym sektorze ma duży plus w tej materii, że możemy startować mniej więcej takiego pułapu, na jaki nas stać.

Rozpoczynamy własną działalność przewozową

Elastyczność w logistyce jest związana głównie z dwoma rzeczami. Pierwszą jest rodzaj i masa przewożonych ładunków. Drugą ilość i rodzaj pojazdów, jakimi dysponujemy. Ogólnie zapotrzebowanie na rynku jest na tyle duże, że niezależnie czym dysponujemy oraz jakie ładunki chcemy przewozić, zawsze znajdziemy klienta. Możemy więc założyć jednoosobową działalność gospodarczą i jeździć małym busem o ładowności do 1,5t, jak i zainwestować we flotę ciągników siodłowych. Każdy z tych opcji powinna znaleźć niszę w prężnie rozwijającym się rynku. Pojazdy i kierowcy to jednak nie wszystko. Zdobycie klienta będzie często wymagało spełnienia dodatkowych wymagań, o których porozmawiamy poniżej.

Systemy monitoringu pojazdów

Zakładamy firmę przewozową
Zakładamy firmę przewozową

System monitoringu pojazdów, czy to radiowy, czy oparty na technologii GPS, nie jest czymś, co obligatoryjnie wymagane przez naszych klientów, ale może nam zdecydowanie bardzo pomóc w zarządzaniu naszą flotą, co pozwoli nam prawidłowo i terminowo wywiązywać się z większości zleceń. Klient zatem najprawdopodobniej nie będzie szukał innych przewoźników. Jakie są zalety tych systemów? Przede wszystkim warto powiedzieć, że system taki jest przede wszystkim potrzebny firmą, które mają więcej niż jeden lub dwa pojazdy.

Specyfika pracy w logistyce powoduje, że wiele transportów jest zoptymalizowanych pod kątem tego, aby przestrzeń ładunkowa była maksymalnie zapełniona. Dla naszej firmy oznacza to maksymalizowanie zysku i minimalizowanie strat. Z tego powodu często odbieramy towary z różnych miejsc leżących na trasie przejazdu. Czasem zdarza się tak, że auto ma opóźnienie. Mając taki system, przewidujemy, kiedy i gdzie powinien być pojazd, więc mamy szansę zareagować, kiedy widzimy opóźnienie, które może skutkować nieodebraniem ładunku w terminie. Co więcej, jeśli kierowca zboczy z trasy, to może być to dla nas informacja o potencjalnych problemach takich jak awaria auta lub napad, co czasem się zdarza.

Zobacz również:

System RFID

Systemy RFID są to systemy radiowe, które służą do identyfikacji pojazdów. System ten zazwyczaj nie jest potrzebny przewoźnikowi jako takiemu, ponieważ jest to system służący identyfikacji naszego pojazdu przez obsługę magazynów, z których odbieramy lub dostarczamy towar. Im większy klient, tym system ten jest bardziej dla niego przydatny. Polega to na tym, że na wjeździe do zakładu umieszczony jest odbiornik radiowy. Każdy pojazd, który ma zainstalowaną identyfikację RFID, emituje swój własny unikatowy sygnał. Odbiornik potrafi ze sporej odległości sygnał ten odczytać i przekazać na magazyn, że dany pojazd się zjawił po dostawę. Samochód wówczas za pomocą odpowiedniego systemu informacji jest wzywany do załadunku/rozładunku lub jest kierowany na parking i oczekuje na wezwanie.

OCP przewoźnik

Każdy przewoźnik musi spełniać wiele wymogów, jakie wymaga od niego prawo. Do takich oczywiście należy obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu i nie ma się akurat na ten temat co zbyt długo nad tym rozpisywać. Istnieje jednak pewien rodzaj ubezpieczenia, o którego istnieniu nie każdy wie. Ubezpieczeniem tym jest ubezpieczenie OCP przewoźnika. Ubezpieczenie OCP przewoźnika https://www.banae.pl/ocp-przewoznika-dlaczego-jest-tak-popularne-wsrod-firm-przewozowych/ nie jest ubezpieczenie obowiązkowym, ale jego posiadanie daje nam naprawdę sporo.

Ale po kolei. Ubezpieczenie OCP przewoźnika jest to ubezpieczenie, jakim może objąć się przewoźnik. Ubezpieczany jest nasz towar, który oczywiście zawodowo i legalnie przewozimy w ramach prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Ubezpieczenie OCP jest najczęściej zawierane podobnie jak ubezpieczenie OC na okres 12 miesięcy. Jak wspomniano ubezpieczenie OCP, jest to ubezpieczenie dobrowolne, ale jak wspomniano, chroni ono nas przed możliwą koniecznością wypłacenia odszkodowania za zniszczony lub uszkodzony towar. Dodatkowo wielu przewoźników zaczyna wymagać od nas, aby mieć takie ubezpieczenie. Jest to więc często podstawa do tego, aby moc w ogóle świadczyć usługi dla jakiejś firmy.

Co tak naprawdę daje nam ubezpieczenie OCP przewoźnika?

Wykupienie ubezpieczenia OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ daje nam zabezpieczenie na wypadek, gdyby doszło do niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu, w co wliczamy kradzież, uszkodzenie lub zniszczenie towaru, a czasem opóźnienie dostawy. Nasi klienci wymagają od nas tego typu ubezpieczenia przede wszystkim dlatego, że w przypadkach takich jak wymienione wyżej mają gwarancję, że będziemy w stanie pokryć koszty związane z niewykonaniem przez nas usługi. Ubezpieczenie OCP pozwala nam prowadzić działalność i bycie odpornym na często duże koszty, które mogłyby zakłócić jej funkcjonowanie. Dodatkowo warto podkreślić, że nie na wszystko mamy wpływ, więc takie sytuacje mogą się zdarzyć, a wartość przewożonego towaru może być bardzo wysoka.