Witamina K – do kiedy podawać? Wit K stanowi jeden z najważniejszych rodzajów witamin. Nie ma się temu co dziwić, gdyż odgrywa on bardzo ważną rolę dla funkcjonowania całego naszego organizmu. Trzeba mieć świadomość tego, że nie zawsze możliwe jest dostarczenie sobie tej witaminy wraz z pożywieniem. Tak byłoby jednak najlepiej, dlatego warto wiedzieć, w jakich produktach ta witamina się znajduje. Dobrze byłoby również wiedzieć, czym różni się witamina K od wit K2. Oczywiście należy pamiętać także o tym, że noworodki i niemowlęta wymagać będą suplementacji witaminy K przez jakiś czas.
Jakie rodzaje witaminy K się wyróżnia?
Jak już zaznaczono na wstępie, witamina K jest bardzo ważna. Należy mieć jednak świadomość, że istnieje pewien podział witamin z grupy K. Mowa tu o witaminie K1, zwanej fitochinonem, a także o witaminie K2 określanej mianem menachinonu. Czym różnią się te dwa rodzaje witaminy? Otóż witamina K1 znajduje się w wielu produktach żywnościowych. W szczególności bogate są w nią warzywa, choć rzecz jasna nie wszystkie. Witamina K2 nie znajduje się zaś w warzywach. Występuje ona przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Mowa tu przede wszystkim o wątrobie, a także o żółtkach jajek. Nie każdy zdaje sobie również sprawę z tego, że witamina K2 powstaje w naszym organizmie podczas fermentacji zachodzącej w jelitach. Obydwa rodzaje witaminy K są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dobrze byłoby więc podjąć wysiłek mający na celu dostarczenie sobie produktów zawierających te witaminy. Należałoby w razie konieczności zdecydować się na suplementację.
Dlaczego noworodki potrzebują suplementacji i jak długo powinna ona trwać?
Witamina K2 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Niestety, organizmy noworodków nie są w stanie jej jeszcze wytwarzać. Z tego też względu, w szpitalu standardową procedurą jest podawanie dziecku witaminy. Suplementacją objęty jest każdy nowonarodzony człowiek. Wszystko w trosce o to, aby rozwijał się on prawidłowo. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że suplementacja w szpitalu nie wystarczy. Konieczne będzie suplementowanie witaminy K także po wyjściu dziecka ze szpitala. W wielu przypadkach zaleca się suplementację aż do trzeciego miesiąca życia maleństwa. Dobrze byłoby więc udać się do lekarza i porozmawiać z nim na temat dawkowania witaminy K naszemu dziecku. Kiedy dziecko podrośnie, możliwe będzie dostarczanie mu witamin z grupy K wraz z pożywieniem.
Polecamy uwadze:
Gdzie znajdziemy witaminę K?
Zanim pomyślimy o suplementowaniu witaminy K, należy podjąć wysiłek dostarczenia jej swojemu organizmowi w sposób naturalny. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe i wówczas z pomocą może nam przyjść na przykład suplement witamina K2D3. Należy zastosować go jednak dopiero wtedy, gdy poziom witamin K i D będzie w organizmie nieodpowiedni. Jakie więc produkty powinniśmy jadać, aby uniknąć niedoborów? Otóż przede wszystkim warto jeść zdrowo. Unikajmy produktów wysoko przetworzonych, które charakteryzują się bardzo negatywnym wpływem na nasz organizm. Utrudniają między innymi przyswajanie się witamin, w tym witaminy K. Doskonale byłoby zaś sięgać po świeże warzywa. Najbogatszymi źródłami witaminy K są warzywa w zielonym kolorze. Warto byłoby więc sięgać po brokuły, sałatę, a także po szparagi czy kalarepę. Nie sposób nie zauważyć, że warzywa te można poddawać obróbce termicznej. Z powodzeniem możemy więc przygotować z nich zupę, a także sałatkę.
Jakie są objawy niedoboru i jaki suplement wybrać?
Witamina K w tabletkach stanowi chyba najczęściej kupowany rodzaj suplementu. Nie ma się temu co dziwić, bo tabletki są dostępne niemal we wszystkich aptekach. Ponadto, znajdziemy je także w niektórych drogeriach, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. Warto także mieć świadomość tego, że witaminy K2 i D3 często występują razem. Nie ma się temu co dziwić, bo każda z nich jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Doskonale byłoby również pamiętać o tym, że występują także inne formy witaminy K. Popularna jest także witamina K w formie płynnej. Witaminę tę w formie kropli można dawkować w bardzo łatwy sposób. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które z rożnych względów nie połykają tabletek albo kapsułek. Trzeba jednak pamiętać o tym, że witamina K nie zawsze musi być podawana. Dobrze byłoby więc znać objawy niedoboru tej ważnej witaminy. Okazuje się zaś, że jest ich całkiem sporo. Witamina K jest niezbędna do tego, aby proces krzepnięcia krwi przebiegał w prawidłowych warunkach. Jeżeli więc narzekamy na krwawienia, na przykład z nosa, upewnijmy się, że nie cierpimy na niedobór witaminy K. Ponadto, ta ważna witamina wspiera naturalną odporność naszego organizmu. Jeżeli więc często zapadamy na różnego rodzaju schorzenia, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że cierpimy na niedobór witaminy K. Oczywiście wymienione objawy mogą mieć swoje źródło także w chorobach przewlekłych. Należy zatem udać się do lekarza, jeżeli chcemy oznaczyć poziom witaminy K w naszej krwi.