Co powinniśmy wiedzieć o skrytkach bankowych? Nie da się ukryć, że na dzień dzisiejszy skrytki bankowe cieszą się coraz większą popularnością. Tego typu miejsce uważane jest za bardzo bezpieczne, zapewne dlatego tak wiele osób zainteresowanych jest tym tematem. Czy skrzynkę założyć może cudzoziemiec? Jakie przedmioty można trzymać w skrytce, a które są zakazane? Czy możliwe jest otworzenie skrytki bez naszej zgody?

Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czy cudzoziemiec może założyć skrytkę?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie ze skrytki powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że z takiego rozwiązania skorzystać mogą zarówno osoby fizyczne, które ukończyły 18 lat, jak i również osoby prawne, a nawet jednostki które nie posiadają osobowości prawnej. Skrytki bankowe udostępniane są również cudzoziemcom, a niezbędny okaże się jedynie ważny paszport. Polak musi natomiast pokazać swój dowód osobisty.

Jak widać formalności są więc zminimalizowane, dlatego też wiele osób nie boi się wypróbować takiego rozwiązania. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że umowę najmu może podpisać więcej niż jedna osoba. Możliwe jest również przywołanie pełnomocnika, jednak wymaga to formy pisemnej. W konsekwencji dostęp do zawartości będą mieć obie osoby.

Co w przypadku odwołania pełnomocnictwa? Wówczas nie obędzie się bez wymiany zamka. Co więcej, wszelkie koszty wymiany ponoszone są przez najemcę, który musi być również obecny przy danej operacji. Każdy wynajmujący powinien zdawać sobie sprawę z tego, że po śmierci zawartość skrytki udostępniana jest spadkobiercom.

Nakazy i zakazy, czyli co możemy trzymać w skrytce, a czego nie

Zapewne każdy z nas oglądał filmy i seriale, w których przestępcy przechowywali w skrytkach bankowych nielegalne substancje, bomby, a także broń i amunicję. Czy jest to możliwe w rzeczywistości? Z reguły podpisując umowę najmu możemy znaleźć dokładne informacje na temat tego, jakie przedmioty mogą zostać schowane do skrytki. W większości przypadków są to chociażby papiery wartościowe, dokumenty, metale szlachetne, dzieła sztuki, rzeźby, książki, przedmioty kolekcjonerskie, a także inne cenne rzeczy, które są w sposób szczególny istotne dla nas.

Czego więc nie wolno nam włożyć do skrytki bankowej? Do takich przedmiotów należą; broń, narkotyki, substancje wybuchowe, przedmioty przestępcze, a także spożywcze artykuły, które mogą ulec zepsuciu. Jeśli któryś z tych przedmiotów znajdzie się wewnątrz sejfu, a pracownicy dostrzegą taki incydent, wówczas z pewnością umowa zostanie rozwiązana.

W praktyce jest to jednak mało prawdopodobne ze względu na to, że zapełniając bądź opróżniając schowek w pomieszczeniu znajdujemy się zupełnie sami.

Otworzenie skrytki bez naszej zgody – czy w ogóle jest to możliwe?

Co powinniśmy wiedzieć o skrytkach bankowych?Zastanawiasz się czy otworzenie skrytki bankowej bez Twojej zgody jest możliwe? Wiele osób uważa, że dostęp do wnętrza ma jedynie właściciel. Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej.

Okazuje się, że polskie prawo przewiduje pewne sytuacje, w których bank zmuszony będzie do otworzenia skrytki bankowej. Jeśli w stosunku do nas prowadzone jest postępowanie karne, wówczas niektóre służby, jak chociażby Policja, Straż Graniczna czy prokuratura, mogą zmusić pracowników banku do otworzenia skrytki.

Co ciekawe, dostęp do skrytki może mieć również komornik, jeśli dana osoba ma problem z postępowaniem egzekucyjnym. Myślisz, że to już koniec? Nic bardziej mylnego. Również bank może otworzyć skrytkę, jednak tylko w przypadku wyjątkowych sytuacji. Do takich incydentów może dojść wtedy, gdy okres wynajmu minie, a my nie zapłacimy pieniędzy za to, aby przedłużyć umowę. Jeśli nadal korzystamy ze skrytki bankowej, w pierwszej kolejności bank poprosi nas o oddanie kluczy.

W przypadku, gdy nie zareagujemy odpowiednio, wówczas skrytka zostanie otworzona bez naszej zgody. Co z jej zawartością? Zostanie złożona do depozytu.

Skrytka bankowa – czy jest bezpieczna?

Dlaczego decydujemy się na skrytki bankowe? Wydają się nam być najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Czy rzeczywiście tak jest? Polskie prawo reguluje, że to bank odpowiada za to, aby chronić skrytkę. Dlatego też, jeśli doszłoby do przykrego incydentu, przykładowo w postaci pożaru, napadu lub powodzi, wówczas to bank zmuszony jest do zrekompensowania poniesionych strat. Już na etapie podpisywania umowy powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość zadośćuczynienia.

W większości przypadków jest to wartość kilkudziesięciu średnich krajowych. W przypadku jeszcze bardziej drogocennych przedmiotów, możliwe jest dodatkowe ubezpieczenie zawartości. W tym celu należy sporządzić dokumentacje. Wówczas wypłacona kwota w razie jakiegokolwiek niekorzystnego incydentu będzie zdecydowanie większa. Dlatego też możemy stwierdzić, że decydując się na skrytkę bankową możemy czuć się w pełni bezpieczni. Nawet w przypadku utraty zawartości, otrzymamy wysoką rekompensatę pieniężną.

angielski niemiecki hiszpański francuski