Przeszczep włosów – problem nadmiernego wypadania włosów, niejednokrotnie prowadzący w konsekwencji do łysienia to zjawisko, dotyczące zarówno mężczyzn jak i kobiet. Niegdyś osobom borykającym się z wyżej wspomnianym, zalecano stosowanie naturalnych preparatów, które niestety w większości przypadków nie przynosiły oczekiwanego rezultatu. Obecnie, istnieje możliwość skorzystania ze skuteczniejszego rozwiązania, jakim jest przeszczep włosów. W tym artykule powiemy dokładnie o tym, co należy wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o poddaniu się takiemu udogodnieniu.

Czym jest przeszczep włosów i komu się go zaleca?

Przeszczep włosówPrzeszczep włosów, jak sama nazwa wskazuje, polega na pobieraniu mieszków włosowych, które znajdują się w miejscu zwanym potylicą, a następnie wszczepianiu ich tam, gdzie zauważalny jest deficyt. Jak się okazuje, tego typu zabieg może być wykonywany zarówno w przypadku skóry głowy oraz na brodzie, klatce piersiowej, linii rzęs czy w miejscu, gdzie rosną brwi. Stosując takie rozwiązanie, istnieje możliwość zagęszczenia fryzury na stałe, a tym samym uniknięcia konieczności stosowania peruk i dopinek. Przeszczep włosów, zwany również transplantacją mieszków włosowych dedykowany jest osobom, które w wyniku przebytej choroby czy wypadku, na stałe straciły część swoich włosów. Kolejną grupę, której zaleca się skorzystanie z tego udogodnienia stanowią osoby borykające się z łysieniem bliznowaciejącym oraz androgenowym. Co ważne, jeśli lekarz wyrazi na to zgodę, z zabiegu przeszczepu włosów mogą skorzystać kobiety i mężczyźni, mający rzadkie i cienkie włosy i chcący je po prostu zagęścić.

Jak wykonuje się przeszczep włosów?

Przed rozpoczęciem zabiegu, jakim jest przeszczep włosów, pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, dzięki któremu nie odczuwa on bólu w trakcie wykonywania czynności związanych z transplantacją. Następnie, gdy znieczulenie zacznie już działać, chirurg pobiera mieszki włosowe z potylicy, aby następnie móc wszczepić je w miejscu, gdzie widoczne są ich braki. Żeby było to możliwe, koniecznym jest zrobienie delikatnych cięć, w których następnie umieszcza się pobrane mieszki włosowe. Co ważne, pacjentowi można przeszczepić ich maksymalnie dwa tysiące. Ponadto zabieg musi być przeprowadzony w taki sposób, aby fryzura wyglądała naturalnie. Dlatego tak istotnym jest, żeby tego typu czynności przeprowadzali prawdziwi specjaliści.

Jak należy przygotować się do zabiegu przeszczepu włosów?

Przede wszystkim, zanim pacjent zostanie poddany zabiegowi jakim jest przeszczep włosów, lekarz powinien skierować go na szereg badań laboratoryjnych jak choćby morfologia krwi, poziom glukozy we krwi na czczo, ogólne badanie moczu czy badanie na krzepliwość krwi. Jeżeli wyniki wyżej wymienionych będą w normie, wówczas pacjent może być poddany transplantacji włosów. Należy pamiętać także o tym, aby na około 10 dni przed zabiegiem nie przyjmować żadnych leków przeciwzapalnych jak choćby aspiryna, a także suplementów w postaci witamin, które mogą wywołać krwotok podczas zabiegu. Przed zabiegiem nie powinno się również palić papierosów. Co istotne, koniecznym jest dokładne umycie włosów bez używania jakichkolwiek odżywek i kosmetyków służących ich stylizacji. Przed zabiegiem należy spożywać wyłącznie lekkie posiłki i nie zapomnieć, o zabraniu ze sobą nakrycia głowy.

O czym należy pamiętać po zabiegu transplantacji włosów?

Proces regeneracji miejsc, które były poddawane zabiegowi przeszczepu włosów trwa od 7 do 14 dni. Należy pamiętać o tym, że po upływie tego czasu włosy z przeszczepionych mieszków wypadną, aby następnie mogły wyrosnąć nowe. Może to potrwać nawet trzy miesiące, dlatego też warto uzbroić się w cierpliwość i nie obawiać się, że coś poszło nie tak. Pacjent, który przechodził transplantację włosów winien przyjmować antybiotyki, jak i również leki przeciwzapalne przepisane przez lekarza. Co istotne, w okresie do trzech tygodni od momentu wykonania przeszczepu, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, a co za tym idzie unikania uprawiania intensywnych aktywności fizycznych, wizyt na basenie oraz poddawania skóry głowy oddziaływaniu promieni słonecznych.

Czy zabieg transplantacji włosów jest przeznaczony dla każdego?

Odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Przeszczep włosów nie może być wykonywany w przypadku osób, które zmagają się z czynnymi chorobami nowotworowymi jak i tych, narażonych na powstawanie bliznowców. Przeprowadzenie zabiegu wyklucza się także w przypadku diabetyków, osób cierpiących na schorzenia sercowo- naczyniowe, kobiet borykających się z zaburzeniami hormonalnymi oraz osób, u których występuje zapalenie skóry głowy.

Czy po transplantacji włosów mogą wystąpić skutki uboczne?

Jednym ze skutków ubocznych, który towarzyszy zabiegowi przeszczepu włosów, jest pozostanie blizn na skórze głowy. Nie ma jednak powodu do obaw, ponieważ w związku z postępem technologicznym, a tym samym innowacyjnymi metodami stosowanymi podczas zabiegu, są one praktycznie niezauważalne. Dlatego też nie obawiajmy się, że ucierpi na tym nasz wizerunek.

angielski