Co to jest stomatologia zachowawcza? Stomatologia jest jednym z wielu działów medycyny. Do jej zadań należy między innymi diagnoza i ewentualne leczenie chorób, które dotycząc zębów, ale także jamy ustnej i przyzębia. Choroby zębów dotykają ludzi w różnym wieku, dlatego też ważne jest regularne odwiedzanie dentysty w celu przeprowadzania kontroli i szybkiego zlokalizowania zmian chorobowych.

Regularne dokonywanie przeglądu uzębienia przez specjalistę pozwala zachować zdrowy, piękny uśmiech, który jest marzeniem wielu osób. Profilaktyka jest jednym z czynników, który pozwala uniknąć rozwijania się próchnicy, która prowadzi do konieczności rozpoczęcia leczenia za pomocą różnych technik dentystycznych. Jednym z rodzajów usług, jaką oferują gabinety, jest stomatologia zachowawcza. Jakie zabiegi obejmuje? W jaki sposób stomatologia zachowawcza pomaga pacjentom w trosce o zdrowe zęby?

Co to jest stomatologia zachowawcza?

Co to jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza często inaczej nazywana ogólną, obejmuje swoim zakresem wszystkie zabiegi związane z profilaktyką próchnicy, prawidłowej higieny jamy ustnej oraz uzupełnianiem ubytków, które pojawiają się na zębach. Lekarz dentysta, który specjalizuje się w stomatologii zachowawczej pokazuje jak prawidłowo czyścić zęby z użyciem różnych instrumentów, jak nić dentystyczna, odpowiednio dobrana szczoteczka czy pasta.

Prawidłowe szczotkowanie zębów, dziąseł i języka jest jednym z elementów, które pomagają skutecznie uchronić się przed często kosztownym leczeniem stomatologicznym.

Korzystanie z zabiegów stomatologii zachowawczej jest jednym z kluczowych czynników, które pozwalają w prawidłowy sposób dbać o zęby i wspomagać ich odporność na działanie czynników, które prowadzą do namnażania się bakterii w jamie ustnej.

Odpowiednia troska i regularne odwiedzanie stomatologa poprawia ich strukturę oraz twardość, a także prowadzi do zachowania prawidłowej struktury dziąseł. Ich odpowiednia pielęgnacja nie doprowadza do rozwijania się zapaleń i nadwrażliwości na ciepło i zimno. Warto wiedzieć, iż nieleczone choroby zębów prowadzą do rozprzestrzenienia się stanów zapalnych i bakterii, co może doprowadzić do zmian chorobowych organizmu.

Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej

Stomatologia ogólna swoim zasięgiem obejmuje zarówno profilaktykę jamy ustnej, ale także leczenie ubytków, spowodowanych próchnicą – zarówno niewielkich zmian, jak i skomplikowanych zabiegów, które obejmują leczenie kanałowe. Celem profilaktyki i zabiegów, jakie mogą zaoferować gabinety dentystyczne jest unikanie rozwoju próchnicy, dzięki regularnemu usuwaniu kamienia nazębnego oraz osadów, które nie pozwalają skutecznie czyścić zębów za pomocą szczoteczki.

Dzięki regularnym wizytom kontrolnym można uniknąć kosztownego leczenia, a nawet ostrego bólu zęba. 

Jakie zabiegi i działania wykonuje się w zakresie stomatologii zachowawczej?

  • badania kontrolne całej jamy ustnej oraz zębów,
  • instruktaż, który pomaga w prawidłowy sposób dbać o higienę jamy ustnej,
  • usuwanie i leczenie stanów zapalnych dziąseł, których objawem jest silna nadwrażliwość oraz krwawienia,
  • oczyszczanie zębów specjalnymi urządzeniami z płytki nazębnej oraz gromadzącego się kamienia,
  • piaskowanie zębów,
  • skalling zębów,
  • polerowanie zębów,
  • lakierowanie i lapisowanie zębów u dzieci.

Jakie zabiegi z stomatologii zachowawczej wykonuje się w celu niwelowania ubytków i leczenia zębów?

  • leczenie i usuwanie próchnicy z zębów,
  • wypełnianie specjalistycznymi substancjami ubytków powstałych na zębach,
  • niwelowanie ubytków w zębach stałych, które powstały na skutek wypadku lub urazu,
  • odbudowę zęba po leczeniu, czyli zakładanie tak zwanej korony,
  • przeprowadzenie skomplikowanego leczenia endodontycznego, czyli kanałowego,
  • higienizację jamy ustnej i zębów.

Stomatologia zachowawcza dla dzieci

Stomatologia zachowawcza swoimi zabiegami obejmuje również pielęgnację i profilaktykę zębów mlecznych i stałych u dzieci. Ta szczególna gałąź stomatologii nazywana jest pedodoncją. Praca nad zachowaniem prawidłowego stanu zębów u dzieci została wyodrębniona, z uwagi na znaczącą różnicę w uzębieniu u dzieci. Maluchy wymagają także innego podejścia i traktowania niż do rośli, ze względu na większą wrażliwość oraz strach odczuwany przed wizytą. 

Jakie zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej wykonuje lekarz – pedodonta?

      • przeprowadzeniem wizyty zapoznawczej dziecka, która pozwoli w przyszłości sprawnie i bez strawy wykonywać zabiegi w gabinecie,
      • edukowaniem rodziców i dziecka w kwestii prawidłowego mycia zębów i jamy ustnej,
      • sprawdzaniem i kontrolowaniem prawidłowego wyżynania się ząbków, 
      • zauważeniem i skierowaniem na dalsze leczenie ewentualnych wad zgryzu,
      • profilaktyką próchnicy u dzieci, czyli lapisowaniem, lakowaniem i lakierowaniem zębów,
      • leczeniem stanów zapalnych jamy ustnej,
      • leczeniem próchnicy powstałej na zębach mlecznych.

Rodzice dzieci, u których rozpoczyna się proces ząbkowania, powinni od pojawienia się pierwszego ząbka wdrażać zabiegi, których celem jest ich oczyszczanie. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się mniej więcej w okolicach pierwszych urodzin. Podczas wizyty kontrolnej, lekarz pedodonta oceni stan zębów mlecznych oraz pokaże, w jaki sposób prawidłowo je myć. 

angielski niemiecki hiszpański francuski