Jak działa gabinet podologiczny? Podologia to niewątpliwie obszar kosmetologii, który coraz prężniej rozwija się na terenie Polski. W związku z tym staje się obleganym kierunkiem studiów, a po ich zakończeniu wiele osób decyduje się na założenie własnego gabinetu. Czym zajmuje się podologia oraz jak przygotować się do prowadzenia własnego biznesu?

Czym jest podologia?

sprzęt podologiczny online
sprzęt podologiczny online

Podologia to dział wiedzy, który łączy w sobie elementy medycyny, diabetologii, chirurgii, dermatologii, ortopedii, a także kosmetologii. To również doskonały pomysł na biznes, który można realizować stacjonarnie, jak i mobilnie. Klientami podologów często bywają sportowcy, a także klienci z ograniczeniami ruchowymi oraz specyficznymi chorobami w obrębie skóry, stawów, przemiany materii czy różnymi deformacjami.

Podologia to zatem procesy diagnostyczne, które służą rozpoznawaniu różnych dolegliwości i chorób, a także specjalistyczne zabiegi oraz pielęgnacja stóp. W związku z tym wśród podstawowej oferty usług podologicznych wymienia się: rekonstrukcję płytki paznokciowej, zakładanie, poprawki oraz zdjęcie klamry korygującej, taping, oczyszczenie rany, jonoforezę, kąpiel metodą Schiele.

 

Gabinet podologiczny, czyli pomysł na biznes

poradnia podologiczna warszawa
poradnia podologiczna warszawa

Prowadzenie gabinetu podologicznego wiąże się z poważnymi wymaganiami ze strony sanepidu. Konieczne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów, które wciąż są uaktualnianie. Ponadto regulacje umieszczane są w Dziennikach Ustaw, które można znaleźć np. na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki albo Ministerstwa Zdrowia. Dotyczą one bezpieczeństwa pacjenta i podologa zajmującego się wykonywaniem zabiegów.

Przepisy dotyczą nie tylko zasad pracy, ale również projektu gabinetu, który powinien być przystosowany do przyjmowania pacjentów i przeprowadzania zabiegów. Projekt poszczególnych pomieszczeń powinien umożliwiać sprawną komunikację gabinetową.

W salonie powinny się zatem znajdować poczekalnia dla pacjenta, recepcja, gabinet zabiegowy, toaleta, biuro podologa oraz pomieszczenie do dezynfekcji i sterylizacji narzędzi.

Gabinet podologiczny, czyli podstawowe kroki do biznesu

Kluczem do osiągnięcia sukcesu w branży podologicznej jest przede wszystkim odpowiednie wyposażenie, ciągły rozwój i szkolenia branżowe. Gabinet podologiczny powinien posiadać specjalistyczny sprzęt i funkcjonalne meble. Pomocne w tym zakresie są wytyczne wskazane przez Polskie Towarzystwo Podologiczne.

Określone przez nich standardy dotyczą urządzeń i wyposażenia, a także indywidualnych środków ochrony, które gwarantują bezpieczeństwo pacjenta, jak i specjalisty wykonującego zabieg.

Mobilny gabinet podologiczny

podolog
podolog

Ciekawą opcją na biznes wydaje się być mobilny gabinet podologiczny. Znajduje on szczególne zastosowanie w przypadku pacjentów z niepełnosprawnością ruchową, ograniczeniami ruchowymi lub dla osób w podeszłym wieku. Tego typu usługi można wykonywać w szpitalach, hospicjach, ale też domach prywatnych, co jest alternatywą dla wizyt w stacjonarnych gabinetach. Również w przypadku tej oferty Polskie Towarzystwo Podologiczne wskazuje na podstawowe wyposażenie, jakim powinien dysponować mobilny gabinet.

W tej grupie znajdują się między innymi następujące urządzenia i akcesoria: frezarka podologiczna, taboret, lampa z lupą, podnóżek, wanienka mobilna, torby, walizki, wózek transportowy, narzędzia jednorazowe lub przeznaczone do sterylizacji przygotowane dla każdego pacjenta oddzielnie.

Oprócz tego mobilny gabinet podologiczny powinien się zaopatrzyć w płyn dezynfekujący do dłoni oraz narzędzi, opatrunki specjalistyczne, preparaty pielęgnacyjne do stóp, ręczniki papierowe, serwety podfoliowane, przedłużacz elektryczny, a także pojemniki do przechowywania narzędzi i akcesoriów oraz kosze do utylizacji zużytych materiałów. Konieczne są również środki ochrony indywidualnej dla pacjenta oraz podologa.

Kolejną wskazówką dla mobilnych gabinetów podologicznych jest inwestycja w pomieszczenie do dezynfekcji, które jest niezbędnym elementem pracy każdego podologa. Oprócz tego pokój może pełnić rolę magazynu na narzędzia oraz specjalistyczne akcesoria czy nawet dokumentację.

Jak łatwo się domyślić, posiadanie takiego pomieszczenia wiąże się jednak z kosztami. Są one jednak znacznie niższe niż wynajmowanie lokum do prowadzenia gabinetu stacjonarnego. W ten sposób można zaoszczędzić koszty związane z wynajmem lub kupnem obiektu.

Podsumowując, podologia to dziedzina, która łączy w sobie zarówno elementy medycyny, jak i kosmetologii, dlatego profesja wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. W związku z szerokim zainteresowaniem tą tematyką powstaje coraz więcej gabinetów podologicznych, które są ciekawym pomysłem na kobiecy biznes. Aby dobrze wykonywać swój zawód, konieczne jest nieustanne doskonalenie kwalifikacji i podnoszenie kompetencji.

Pomocne są w tym liczne szkolenia dostępne w ofercie wielu ośrodków doszkalających, a nawet uczelni wyższych. Można również brać udział w targach medycznych oraz kosmetologicznych czy konferencjach branżowych, które stanowią cenne i wartościowe źródło wiedzy w obszarze podologii.

 

 

angielski niemiecki hiszpański francuski