Co najpierw okna czy ocieplenie? Termomodernizacja budynku jest procesem całościowym, który pozwala na zaoszczędzenie energii, a tym samym pieniędzy. Nowoczesne budownictwo stawia na energooszczędność i daje szereg rozwiązań budowlanych w tym kierunku.

Posiadając starszy dom, budowany według starych metod i już nie do końca szczelny warto sięgnąć po termomodernizację. To wiąże się z szeregiem prac budowlano – remontowych i sporym wydatkiem, ale w perspektywie da oszczędności na wiele lat.

Zmiana warstwy ocieplenia lub jej nałożenie od nowa to jedna z czynności, która powinna być brana pod uwagę. Inną metodą dobrego uszczelnienia budynku jest montaż nowych okien o wyższych właściwościach uszczelniających. Remont czas zacząć, więc pozostaje decyzja: co najpierw? Okna czy ocieplenie budynku?

Okna przed ociepleniem budynku. Dlaczego warto?

Co najpierw okna czy ocieplenie?

Jedna ze szkół mówi, że należy zacząć od wstawienia okien, a potem docieplania ścian. Argumentem za takim podejściem jest z pewnością łatwiejszy montaż. Wstawienie okien w goły mur jest prostsze i szybsze. Późniejsze wykonanie prac elewacyjnych związane będzie tylko ze zrobieniem porządnej obróbki ram okiennych. 

W przypadku podjęcia tak kompleksowych prac budowlanych niejednokrotnie wnętrza również poddawane są odnawianiu. Tu również warstwa ocieplenia kładziona może być od nowa. W związku z tym same prace na zewnętrznej elewacji powinny zostać wykonane, gdy w środku już wszystko dobrze wyschnie. Jednakże w takiej sytuacji, zazwyczaj właściciel domu chce mieć już okna wstawione.

 Zachowanie ciepła w domu zależne jest od dobrej izolacji termicznej budynku. Nie chodzi tu tylko o wybór odpowiednich materiałów, ale również o dobre ich spasowanie do siebie. Ciepło nie powinno żadną szczeliną uciekać z domu. W miejscu łączenia okna z murem jest ryzyko powstania mostka termicznego, który powoduje zbieranie pary wodnej po wewnętrznej stronie okna.

Aby temu zapobiec okna należy umieścić w odpowiednim miejscu. Jeśli ściana jest dwuwarstwowa montaż okien powinien koncentrować się na zewnętrznym licu muru. Położenie wówczas warstwy ocieplenia porządnie zaizoluje całą strukturę.

Montaż okien w ociepleniu. Jak to zrobić?

Z drugiej strony aktualnie polecany jest montaż okien już w warstwie ocieplenia. Odpowiednie połączenie ze ścianą ogranicza powstanie mostku termicznego. Zamontowanie okna przy pomocy nowoczesnych systemów montażu nie jest trudne. Prace, jak widać, mogą być wykonane w obu sposobach poprawiając warunki termoizolacyjne domu. Wystarczy odpowiednio wybrać metodę ocieplenia budynku i dobrze zorganizować pracę.

W przypadku, gdy ocieplenie budynku już jest położone rozważyć można wstawienie nowych okien w warstwę ocieplenia. Ważna tu jest grubość tej warstwy – powinna wynosić minimum 20 cm. Okna http://okna-pcv.org/  wówczas wystawiane są poza mur i wsuwa w ocieplenie. Przy tak grubej warstwie izolacyjnej wnęka okienna jest bardzo głęboka. Stosując taki montaż wyraźnie można ją zmniejszyć, co pozwala na uzyskanie lepszego wyglądu. Montaż taki nie jest prosty, ale wykonany odpowiednio wyraźnie poprawia warunki termoizolacyjne oraz parametry cieplne całego budynku.

Ważne jest zastosowanie odpowiedniego systemu mocującego tak, aby konstrukcja okienna była wytrzymała i stabilna. Otwór w ścianie powinien być na tyle duży, by zmieścić wysięgniki oraz luz regulacyjny. W tej kwestii warto sięgnąć jednak po profesjonalną ekipę montującą, gdyż metoda jest stosunkowo nowa i nie każdy będzie umiał ją dobrze wykonać. Postawić należy na odpowiednio dobrany system, pasujący do indywidualnego zapotrzebowania danego projektu.

Ocieplenie budynku, na co zwrócić uwagę?

Nowe standardy i wymogi wobec budownictwa stawiają na porządnie zabezpieczone, energooszczędne domy. Wybierając dom wśród wielu projektów zazwyczaj ujawnione są właściwości termoizolacyjne budowli. Budując nowy dom warto na nie zwrócić uwagę. Wybranie tańszego projektu czasem może skutkować dodatkowym kosztem, jakim jest docieplenie.

Termomodernizacja jest, co prawda dofinansowywana, ale warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Cały proces termomodernizacji to nie tylko ocieplenie budynku od zewnątrz, ale również zastosowanie odpowiednich metod ocieplenia wewnątrz. Dlatego też należy dokonać wymiany okien i drzwi, dobrze zaizolować wewnętrzne warstwy, tak by nie zostawić nieszczelnych elementów.

Ciepło i energooszczędność zachowane dzięki zastosowaniu odpowiedniej warstwy termoizolacyjnej ma odzwierciedlenie w rachunkach za energię oraz opał. Dobrze opracowany plan i prawidłowo wykonane ocieplenie budynku. Warto pamiętać, że przez okna ucieka około 25% ciepła, dlatego też wybór odpowiedniej stolarki okiennej i samych okien. Dobrze jest również przed położeniem warstw obliczyć współczynnik uciekania ciepła, gdyż w różnych miejscach w domu może być inny. Tam wówczas warto położyć szczególny nacisk na docieplenie.

Kompleksowe ocieplenie budynku jest sporą inwestycją, ale niezwykle potrzebną. Budując nowy dom, warto o tym pomyśleć już w fazie projektowania, by przez długie lata cieszyć się ciepłym domem. Posiadając starszy dom i mając świadomość, jak ważne jest zachowanie jego szczelnej struktury, warto sięgnąć do odpowiednich programów wspierających inwestycje termomodernizacyjne.

angielski niemiecki hiszpański francuski