Charakterystyka kursów dla fizjoterapeutów – pomimo coraz większej liczby studentów przystępujących do egzaminów na kierunku fizjoterapia, w Polsce notuje się ciągły brak specjalistów. Oznacza to, iż Polacy coraz chętniej korzystają z usług osób, które nie chcą już odczuwać bólu będącego wynikiem zwyrodnień, a także wypadków.  Specjaliści szacują, iż w tej chwili w naszym kraju pracuje około pięćdziesięciu tysięcy fizjoterapeutów.

Fizjoterapia w Polsce – charakterystyka

Studia fizjoterapeutyczne w Polsce składają się z dwóch stopni nauczania, licencjatu, a także studiów magisterskich. Po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów część osób decyduje się na kontynuowanie nauki na studiach doktoranckich, pozostali podejmują się pierwszej pracy w zawodzie.

W Polsce każdy fizjoterapeuta musi należeć do Krajowej Izby Fizjoterapeutów. To ona odpowiedzialna jest za reprezentowanie osób wykonujących ten zawód, a także sprawowaniem pieczy nad jego wykonywaniem.

Dobry fizjoterapeuta nie tylko wdraża kolejne metody leczenia, lecz jest psychologiem i trenerem. W pracy fizjoterapeuty kluczową umiejętnością jest nawiązywanie kontaktu z pacjentem, a także motywowanie go do wysiłku. 

Kursy dla fizjoterapeutów – dofinansowanie

Fizjoterapia jest jedną z tych dziedzin, które wymagają ciągłego samodoskonalenia. Dynamiczny rozwój nauk medycznych sprawia, iż pojawiają się nowe metody leczenia różnego rodzaju zwyrodnień układu ruchu, których zadaniem jest polepszenie warunków życia pacjentów.

Aby wspomóc adeptów tego kierunku na rynku dostępnych jest wiele ośrodków oferujących nowoczesne i sprawdzone metody leczenia. Kursy dla fizjoterapeutów https://kursy-fizjoterapia.eu/ prowadzone są przez specjalistów, którzy chętnie przekazują zdobytą wiedzę studentom. Każdy  z oferowanych kursów został podzielony na część teoretyczną, a także praktyczną.

Ze względu na wykorzystywane podczas zajęć materiały, a także opłacenie specjalistów, kursy dla fizjoterapeutów są drogie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż w pokryciu kosztów mogą pomóc liczne dofinansowania.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy czy Baza Usług rozwojowych to tylko niektóre miejsca, w których można zasięgnąć informacji dotyczących podzielenia kosztów. Średnio dofinansowanie może wynieść nawet kilkadziesiąt procent.

Kursy dla fizjoterapeutów – rodzaje kursów

Metoda Bobath

To jeden z kursów pediatrycznych. Jego celem jest nauka analitycznych oraz manualnych umiejętności, które poprawiają wyniki funkcjonalne u osób z upośledzeniami. W trakcie szkolenia uczestnicy kursu przyswajają wiedzę z zajęć prowadzonych w formie wykładów, a także cennych  warsztatów ruchowych.

Każdy blok zajęciowy kończy się egzaminem, który umożliwia kontynuowanie nauki. Takie postępowanie wymusza na kursantach pełnego skupienia podczas zajęć, a także szybkiego przyswajania zdobytej wiedzy. Nad przebiegiem zajęć czuwają specjaliści, którzy stosują tę metodę w swojej codziennej pracy.

Terapia powięziowa

Terapia powięziowa jest nowoczesną metodą stosowaną w leczeniu bólu mięśni i stawów. Masaż powięziowy  przynosi szybką ulgę w bólu, znacznie poprawia zakres ruchomości tkanek, a także poprawia funkcjonowanie całego organizmu.

Terapia może być stosowana zarówno i nagłym, jak i przewlekłym bólu u pacjentów w każdym wieku. Pomaga na:

  • Każdy ból i dyskomfort mięśni,
  • Choroby zwyrodnieniowe,
  • Choroby reumatyczne,
  • Bóle kręgosłupa,
  • Zespoły bólowe,
  • Dyskomfort w ciąży, a także po urodzeniu,
  • Obrzęki,
  • Przykurcze,
  • Sztywność mięśni,

Kurs PNF

Kurs PNF to jeden z najpopularniejszych kursów dla fizjoterapeutów. Metoda ta stosowana jest na całym świecie od lat 40. ubiegłego wieku.  Prioprioceptive Neuromuscular Facilitation stosowane jest w przypadku chorych z zaburzeniami ruchowymi w neurologii, ortopedii, pediatrii i innych dziedzinach medycyny. To jedna z niewielu metod, która udoskonalana jest od początków powstania. 

Kurs PNF składa się z kilku poziomów. Podstawowy PNF składa się z dwóch pięciodniowych części. Otrzymanie certyfikatu upoważnia do podjęcia dalszej nauki na kursie rozwijającym PNF. Druga część kursu kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Etap rozwijający przygotowuje uczestników do samodzielnego badania pacjentów.

Polscy fizjoterapeuci za granicą

Dostępne w naszym kraju specjalistyczne kursy dla fizjoterapeutów posiadają ważność również za granicą. Po ukończeniu każdego z nich można wystąpić z prośbą o wydanie certyfikatu w języku angielskim, który upoważnia do podjęcia pracy w innych krajach.

W związku z tym, iż Europa od wielu lat uznawana jest za kontynent starzejący się, polscy fizjoterapeuci chętnie zatrudniani są za granicą. Kursy dla fizjoterapeutów są szansą na połączenie pracy i poznawania kultury wybranego regionu na całym świecie. 

 

angielski niemiecki hiszpański francuski