Czym dla kobiety są paznokcie – odpowiedź na pytanie, czym dla kobiety są paznokcie nie jest jednoznaczna. Oczywiście to zależy od kobiety. Dla jednej paznokcie nie mają znaczenia żadnego, oprócz takiego, że raz na jakiś czas musi je obciąć. Na przeciwnym biegunie – i jest to najprawdopodobniej biegun o dużo większej gęstości zaludnienia – mamy kobiety, które odpowiedzą, że paznokcie są dla nich wszystkim a akcesoria do paznokci są niczym diamenty dla Marilyn Monroe. Taki obraz zresztą widać na każdym kroku, począwszy od telewizji a skończywszy na miłej pani sprzedającej w warzywniaku. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Pokaż mi swoje paznokcie a powiem kim jesteś

Paznokcie stały się częścią mody, urody i ogólnie pojętego wizerunku. I zawsze właściwie tak było, ale nigdy na tak dużą skalę. Kiedyś wystarczyło wypiłować paznokcie i pomalować lakierem w ładnym kolorze, na dodatek każda pani robiła to sama w domu. Akcesoria do paznokci składały się z cążków, metalowego pilniczka, nożyczek i kilku lakierów, najczęściej w kolorze czerwonym, różowym i bordo. I to wszystko – tyle wystarczało, żeby uchodzić za zadbaną i elegancką kobietę. Minusem było to, że malowanie paznokci trzeba było powtarzać co kilka dni ze względu na krótką trwałość ówczesnych lakierów. Ale była to też pewnego rodzaju przyjemność. Niestety takie podejście odeszło w niepamięć i zdecydowanie w dzisiejszej dobie nie wystarczy. Dzisiaj oprócz tego, że na półce w naszej łazience cały sztab stanowią akcesoria do paznokci w postaci lakierów, olejków, podkładów, utwardzaczy, pilników, płatków, cążków czy innych gadżetów, to ostatecznie i tak każda z pań co trzeci tydzień zmierza do kosmetyczki “na paznokcie”.  A po powrocie wszystkim chwali się nowym wzorem, kolorem i kształtem paznokci. Bo zrobione paznokcie są trendy. To obciach pokazać się bez zrobionych paznokci. Paznokcie są wizytówką, pokazują przynależność do pewnej społeczności, która uchodzi za zadbaną i modną a każda kobieta chce za taką uchodzić. Oczywiście prawie każda.

Paznokciowe gwiazdy

Czym dla kobiety są paznokciePo pojęciem gwiazdy rozumiemy osoby publicznie znane. Z punktu widzenia paznokci nasuwają się dwie grupy gwiazd często widywanych publicznie. Pierwsza grupa to sportsmenki. Mam tu na myśli szczególnie lekkoatletki, których paznokcie często pokazuje kamera w silnym przybliżeniu w blokach startowych. Paznokciom przeważnie towarzyszą precyzyjnie zaplecione warkoczyki na głowach. Oprócz biegaczy kamera lubi także pokazywać paznokcie siatkarek przy okazji serwowania czy ataku, w towarzystwie końskich ogonów na głowach. W przypadku sportsmenek akcesoria do paznokci przejawiają się często jako flaga biało-czerwona na paznokciach, szczególnie podczas olimpiady czy mistrzostw świata.

Druga grupa gwiazd to tak zwane celebrytki, które swoje paznokcie prezentują wręcz nachalnie w mediach społecznościowych. Tutaj różnorodność wzorów, kolorów i najróżniejszych ekstrawagancji jest dużo szersza. Stąd także większość manikiurzystek czerpie swoje pomysły. Nie ma żadnych ograniczeń a czym bardziej udziwnione wzory i kształty na paznokciach, tym popularność naszej gwiazdy jest większa. Gwiazdy prześcigają się w coraz bardziej szalonych wzorach na paznokciach, których długość i kształt czasami przyprawia o dreszcze. Zastanawiające jest też, jak właścicielka takich paznokci potrafi zrobić cokolwiek, posługując się takimi szponami, nawet jeżeli może pozwolić sobie na to, żeby nie robić nic.

Gwiazda z sąsiedztwa

Czerpiąc z bogatych wzorców, każda kobieta może być posiadaczką paznokci nie mniej ciekawych niż nasze gwiazdy, które nie mają wyłączności na oryginalność. Ogólnie dostępne akcesoria do paznokci nikogo nie faworyzują, jedyną przeszkodą może być własna powściągliwość. To też widać na naszych ulicach, w sklepach i w gronie znajomych. Wzory i kolory na paznokciach są tak zróżnicowane, jak tylko różne są kobiety. Powiedzenie, że każda może być gwiazdą jest tutaj jak najbardziej na miejscu i panie z tego bycia gwiazdą często korzystają. Panie z pięknie zdobionymi paznokciami widzimy wszędzie, bez względu na to czym się zajmują, bo trwałość nowoczesnych paznokci jest wręcz atrybutem przy pracy fizycznej. Jest to nawet pewien znak naszych czasów, że w zieleniaku za rogiem pani z pięknymi paznokciami sprzedaje ziemniaki i marchewkę. Nie wspominając już pań z banku, których paznokcie obserwujemy przez cały czas kiedy wprawnie liczą banknoty.

Przemysł paznokciowy

Rynek wszelkich akcesoriów do paznokci stał się olbrzymi a jego dostępność jest nieograniczona dla każdego (nie mówiąc dla każdej bo coraz częściej także panowie z niego korzystają). Podobnie jak usługi kosmetyczne przerodziły się w wielką branżę usługową. W drogeriach działy z produktami do pielęgnacji paznokci zajmują dużą część całego asortymentu. W ciągu ostatniego dziesięciolecia szeroko rozumiany przemysł kosmetyczny rozrósł się w sposób niewyobrażalny, dodatkowo napędzany wszechobecną reklamą. Dział związany z pielęgnacją paznokci stanowi jego wielki filar, który uwidacznia się każdego dnia na pięknych dłoniach płci pięknej.

angielski