Zabiegi chirurgii plastycznej – rodzaje, zalety oraz wskazania do podjęcia terapii. Medycyna estetyczna to coraz mocniej rozwijający się dział, zapewniający poprawę wyglądu, wizerunku, jak również wpływający na sferę psychologiczną pacjentów. Nowoczesne technologie, innowacyjne rozwiązania, jak również coraz większe doświadczenie lekarzy chirurgów pozwala uzyskiwać zadowalające, trwałe oraz skuteczne efekty wszelkich działań.

Czym charakteryzuje się chirurgia plastyczna? Jakie zabiegi wykonywane są w nowoczesnej medycynie estetycznej? Komu zalecane są działania z zakresu chirurgicznej poprawy urody? Jakie korzyści wynikają z przeprowadzanych czynności operacyjnych? Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania określonych zabiegów?

Charakterystyka chirurgii plastycznej

Chirurgia plastyczna to pewien rodzaj medycyny. Jest to specjalizacja, dzięki której możliwa jest ingerencja w ciało człowieka, jak również niwelowanie pewnych niedoskonałości nabytych podczas życia lub wszelkich wad wrodzonych. Wśród najbardziej popularnych dziedzin tego obszaru są działania estetyczne, traumatologiczne, patologiczne. Dziedzina ta ściśle powiązana jest zatem z wieloma innymi kierunkami medycznymi takimi jak: neurologia, ortopedia, rehabilitacja, okulistyka czy fizjologia. 

Jakie zabiegi najczęściej wykonywane są podczas operacji plastycznych? Czemu one służą? Które części ciała najczęściej poddawane są tego rodzaju działaniom?

Najczęściej wykonywane zabiegi chirurgii plastycznej

Z uwagi na to, iż czynności wykonywane z zakresu plastycznej ingerencji w ciało związane są z wieloma problemami i schorzeniami, wszelkie terapie można podzielić na te wpływające na zdrowie i komfort życia oraz jedynie poprawiające wygląd zewnętrzny. Najpopularniejsze zabiegi plastyczne to przede wszystkim:

  • rekonstrukcja piersi – powiększanie, zmniejszanie, zmiana kształtu, 
  • niwelowanie wad wrodzonych twarzy – rozszczep podniebienia, wargi, 
  • nowotwory skóry, 
  • usuwanie uszkodzeń powłok ciała, 
  • usuwanie skutków oparzeń,
  • operacje nosa – nadawanie upragnionego kształtu, 
  • korekcja powiek, 
  • plastyka brzucha, 
  • usuwanie fałd skórnych,
  • wiele innych.

Wszystkie zabiegi chirurgii plastycznej dobierane są odpowiednio do celu i przeznaczenia zabiegu, jak również rodzaju zaburzenia i dysfunkcji ciała. Aby móc skutecznie, bezpiecznie i efektywnie przejść przez całą terapię należy omówić działania ze specjalistą oraz wybrać najkorzystniejsze działania. Jakie są wskazania do wykonania operacji? Komu zaleca się wykonanie zabiegów?

Wskazania do wykonania zabiegu chirurgii plastycznej

Wśród wskazań do wykonania czynności plastycznych i bezpośredniej ingerencji na ciele znajdują się przypadki pochodzące z różnych źródeł. Terapia zalecana jest przede wszystkim osobom, u których po zabiegu poprawi się stan zdrowia oraz komfort życia. Chirurgia plastyczna to również czynności, które podnoszą samoocenę, poprawiają wygląd, a także zmieniają odbiór przez osoby trzecie. 

Tego rodzaju działania dedykowane są przede wszystkim osobom:

– po porodzie – poprawa wyglądu brzucha i obwisłej skóry, 

– osobom, u których występuje problem z oddychaniem – krzywe przegrody nosowe, 

– osobom z wrodzonymi wadami i deformacjami twarzy, 

– pacjentom z amputacjami, kikutami czy zniekształceniami pourazowymi, 

– przewlekłymi ubytkami tkanek, 

– osobom pragnącym zmienić coś we własnym wyglądzie, 

– małym dzieciom z wrodzonymi wadami i zaburzeniami niemowlęcymi, itp.

Korzyści i zalety zabiegów chirurgii estetycznej

Zabiegi chirurgii plastycznej - rodzaje, zalety oraz wskazania do podjęcia terapii
Zabiegi chirurgii plastycznej – rodzaje, zalety oraz wskazania do podjęcia terapii

Działania zmiany wyglądu i funkcjonowania ciała posiadają wiele korzystnych cech i właściwości. Wpływają one zarówno na zdrowie, jak i walory estetyczne pacjenta. Chirurgia ma ogromny wpływ na wygląd człowieka, a wykonanie odpowiednio dobranej terapii trwale zmienia jego wizerunek. Kolejną korzyścią wynikającą z przeprowadzenia czynności upiększających jest wzgląd kosmetyczny. Wiele z operacji poprawia standard życia i możliwość funkcjonowania w świecie. Innowacyjne zabiegi estetyczne mogą przebiegać w sposób mniej lub bardziej inwazyjny, a wykonywanie ich w ówczesnych czasach jest jeszcze bardziej skuteczne i bezpieczne.  

Choć istnieje mnóstwo przesłanek, ku podjęciu się nowoczesnym zabiegam. Warto tę decyzję przemyśleć i skonsultować z doświadczonym specjalistą. Pomimo wielu korzyści i coraz mocniej rozwijającej się technice operowania i działań estetycznych istnieje kilka negatywnych czynników. Należy przede wszystkim pamiętać, iż są to działania inwazyjne, które mogą po sobie pozostawić wiele niepożądanych skutków ubocznych. 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu plastyki

Większość wykonywanych zabiegów przebiega pomyślnie, a same czynności operacyjne są bezpieczne i kontrolowane. Jednakże przed podjęciem terapii warto zapoznać się z obecnymi przeciwwskazaniami wykluczającymi możliwość podjęcia się tego rodzaju działań. Są nimi przede wszystkim:

– nienormowane nadciśnienie tętnicze,

– aktywne choroby nowotworowe, 

– cukrzyca w stanie rozwoju,

– ciąża i okres laktacji,

– anemia,

– zły obraz kliniczny morfologii, 

– inne poważne zmiany w obrębie operowanego miejsca na ciele, 

– niektóre choroby przewlekłe, 

– wiele innych. 

angielski