Ile kosztuje obicie krzesła? Kiedy meble się niszczą, nie każdy chce wymieniać je w całości na zupełnie nowe. Łatwo jest iść do sklepu i po prostu wybrać coś ładnego, co będzie współgrać ze stylem całego pomieszczenia, czy wręcz dom albo biura. Jednak jest pewna grupa osób, które z różnych przyczyn lubią swoje meble i wolą poddać je renowacji, niż wymieniać na inne. I nie chodzi tylko o kwestie finansowe.

Renowacja – jak się za nią zabrać?

Nie wszystko przy odnowie mebli da się zrobić samemu. Trzeba posiadać odpowiednią wiedzę, ale i umiejętności. Dotyczy to wszystkich rodzajów mebli, niezależnie od materiałów, z jakich zostały wykonane. Fotele i krzesła nie są tu żadnym wyjątkiem. Same “stelaże” najczęściej wykonane są z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Pozostałe części to siedzisko i oparcie – np. gąbka pokryta takim, czy innym materiałem, czasem skórą ekologiczną. I to ta część najczęściej się przeciera i niszczy na skutek użytkowania.

Oczywiście, jeśli dba się o krzesła, odpowiednio je czyści, wydłuża się ich żywotność. Kiedyś jednak zawsze przychodzi taki moment, gdy tapicerka zaczyna nosić bardzo wyraźne ślady użytkowania. Jeśli jednak pozostała część krzesła wciąż jest w bardzo dobrym stanie i wymaga tylko niewielkiej renowacji, można pomyśleć jedynie o nowym obiciu.

Ale ile kosztuje obicie krzesła? Czy trzeba zawsze korzystać z pomocy fachowca, tj. tapicera? Czy można spróbować własnych sił w pracy tego typu?

Całość kosztów wymiany obicia krzesła

Ile kosztuje obicie krzesła?Na koszty wymiany obicia składają się: cena wybranego materiału oraz – ewentualnie – robocizna tapicera. Najogólniej rzecz ujmując, całość powinna zamknąć się w kwocie do kilkuset zł. Sporo zależy od wielkości krzesła, bo to ona ma wpływ na ilość niezbędnego do nowego obicia materiału. Drugim ważnym aspektem jest też model mebla. Gdy obić trzeba bryłę nietypową, bardziej skomplikowaną, także sama robocizna może kosztować więcej.

Ceny materiałów też bywają różne – wpływ na cenę mają ich rodzaj i jakość. Jedno, na czym można faktycznie zaoszczędzić, to robocizna. Nie zawsze trzeba koniecznie oddawać krzesło do tapicera. Okazuje się bowiem, że jeśli mamy do czynienia z klasycznym meblem do siedzenia, samodzielna zmiana tapicerki na nową nie powinna być czymś trudnym.

Coraz więcej osób decyduje się samodzielnie podjąć próbę odnowienia przynajmniej niektórych mebli. Jeśli coś nie wymaga naprawdę specjalistycznej wiedzy i umiejętności oraz drogich narzędzi i dodatków, większość osób ma szansę podjąć renowację i to z powodzeniem.

Nie wybieraj na pierwszy ogień ulubionego i bardzo skomplikowanego mebla!

Z odnawianiem krzeseł jest jak z wieloma innymi rzeczami, których się uczymy. I tu nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę. Trzeba do tego podejść jak do nauki w szkole. Każdy zaczynał od nauczania początkowego. Wiele osób przekonało się, że mogą nauczyć się odnawiać przynajmniej najprostsze meble i że bywa to nawet ciekawe zajęcie. Kiedy widzi się efekty swojej pracy, które stają się coraz lepsze, dodaje to motywacji do podejmowania kolejnych prób.

Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba szukać tapicera, a niestety dobrych fachowców w tym zawodzie nie ma dziś dużo. Można więc oszczędzić sporo czasu i uniknąć niewygody związanej z dostarczeniem mebla do zakładu tapicerskiego.

Kiedy bez tapicera jednak się nie obejdzie

Jeśli jednak – z różnych względów – trzeba powierzyć krzesło tapicerowi, trzeba takiego fachowca poszukać. Jeśli w mieście jest ich kilku, niemal pewne jest, że cenniki ich usług będą się przynajmniej nieznacznie różnić.

Druga sprawa to znalezienie opinii nt. efektów ich pracy. Przy odrobinie szczęścia będzie można zawieźć krzesło do ponownego obicia do tapicera mającego warsztat najbliżej miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej taką usługą. Tapicer na pewno zapyta o to, jak ma zostać obite krzesło. Chodzi o rodzaj materiału oraz jego kolor lub wzór.

Dobrze jest już mieć jakieś wyobrażenie co do tych spraw jeszcze przed zamówieniem usługi. Tapicerowi będzie łatwiej wyliczyć dokładną cenę nowego obicia. Obicie krzesła na nowo nie jest najdroższą usługą dotyczącą renowacji mebli – to zapewne ucieszy wiele osób, bo odnawianie krzeseł staje się dość popularnym rozwiązaniem.

Nowy wygląd krzeseł – pozytywny wpływ na wygląd wnętrza

Zmiana obicia krzesła nie musi być spowodowana zniszczeniem dotychczasowej tapicerki. Czasem taka decyzja jest spowodowana po prostu chęcią wprowadzenia zmian w wystroju. Odpowiednio dobrana tapicerka podkreśli walory estetyczne krzesła, ale i całego pokoju, czy biura. W ten dość prosty sposób można dodać wnętrzu stylu, ale i zwiększyć wygodę konkretnego mebla.

Trzeba jedynie pamiętać, że nowe obicie może mieć specjalne wymagania co do utrzymania go w czystości i warto stosować się do wskazówek tapicera w tej sprawie.

Krzesła służą zwykle przez długi czas. Jeśli zostały starannie wykonane, o pewne ich części nie trzeba się będzie martwić nawet całymi latami. Odnowienie tapicerki lub wręcz jej wymiana zazwyczaj jest tańsze od zakupu nowego mebla o porównywalnej jakości. Dlatego wiele osób stawia właśnie na takie rozwiązanie, choć na efekt czasem trzeba trochę poczekać.

angielski niemiecki hiszpański francuski