Jak pozbyć się kurzajki? Skóra człowieka, szczególnie wrażliwa i mocno obciążana skóra stóp, narażona jest na różnego rodzaju zmiany, nieprawidłowości i dolegliwości. Jedną z nich są często występujące na powierzchni naskórka brodawki wirusowe. Nazywane powszechnie kurzajkami, nierzadko mylone ze zwykłymi odciskami, negatywnie wpływają na estetykę stopy, a także komfort funkcjonowania pacjenta. Jak skutecznie pozbyć się kurzajki z powierzchni stopy?

Czym dokładnie jest kurzajka?

Kurzajka to szczególny typ odcisku, pojawiający się na skórze stóp i dłoni, ale także w kilku innych miejscach na ciele. Od zwykłego odcisku odróżnia ją kształt i struktura, jak również źródło jej występowania. Wirusowe brodawki charakteryzują się nieregularną, twardą strukturą. Zmiany te mogą osiągać do centymetra średnicy, a ich kolorystykę określić można jako szarawo-cielistą. 

Obecność kurzajki najczęściej nie wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi, ale w znacznym stopniu wpływa ona na estetykę stopy, a co za tym idzie także pewność siebie i samopoczucie pacjenta. Co więcej, nie pozostaje ona bez wpływu również na komfort codziennego funkcjonowania. Warto także wiedzieć, że nieleczona kurzajka może rozsiać się na inne części ciała. Dlatego tak ważne jest możliwie jak najszybsze i skuteczne podjęcie odpowiednich kroków w celu całkowitego wyleczenia kurzajki. 

Skąd biorą się kurzajki?

Jak pozbyć się kurzajki?
Jak pozbyć się kurzajki?

Tym, co przede wszystkim odróżnia kurzajkę od zwykłego odcisku, jest bezpośrednia przyczyna jej występowania. Za pojawienie się na skórze brodawki wirusowej odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego, określany skrótowo jako HPV. Występuje on dość powszechnie, co więcej łatwo przenosi się z osoby na osobę. 

Wirusem brodawczaka zarazić się można poprzez niezachowanie dostatecznej ostrożności w miejscach publicznych, szczególnie tych, gdzie stopy nawet przez chwilę mogą mieć bezpośredni kontakt z podłożem. Są to więc takie miejsca jak basen, sauna, siłownia, hala sportowa, a także plaża. Zawsze warto więc pamiętać, aby w tego typu miejscach publicznych nosić klapki i unikać bezpośredniego kontaktu skóry z podłożem. Innym powszechnym źródłem zakażenia jest współdzielenie ręcznika czy akcesoriów do pielęgnacji stóp z nosicielem wirusa. 

Na zarażenie się wirusem brodawczaka narażone są osoby zarówno niezachowujące dostatecznej ostrożności, jak i z obniżoną odpornością. Wirus znacznie chętniej i szybciej rozwija się w ciepłych, wilgotnych miejscach, dlatego też na jego występowanie mogą być narażone również osoby noszące zbyt ciasne, zabudowane i niedopasowane do pogody obuwie, złej jakości skarpetki, ale także pacjenci cierpiący na nadpotliwość stóp. 

W przypadku kurzajki bardzo ważne jest jej właściwe rozpoznanie. Często mylona ze zwykłym odciskiem brodawka wirusowa wymaga w rzeczywistości innej terapii niż powstający na skutek nadmiernego tarcia czy ucisku nagniotek. 

Leczenie kurzajki w gabinecie podologicznym

Istnieje kilka możliwości i dróg leczenia brodawki wirusowej, która pojawiła się na skórze stopy. Niezależnie jednak od tego, jaką metodę wybierze podolog, pierwszą czynnością jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i starannego badania, mającego na celu w pełni trafne rozpoznanie. Dopiero po odbyciu rozmowy z pacjentem i sprawdzeniu wszystkich możliwości podolog może przedstawić swoją diagnozę, wnioski oraz zaproponować drogę leczenia. 

W walce z kurzajką specjalista użyć może zarówno lasera, jak i metody tak zwanej elektrokoagulacji. W ostatnim czasie pojawiło się także nowe, wyjątkowo skuteczne i stosunkowo proste rozwiązanie, które coraz chętniej wybierane jest zarówno przez podologów, jak i pacjentów. Mowa tu o tak zwanej metodzie SWIFT

Leczenie kurzajek metodą SWIFT

usuwanie brodawek wirusowych
usuwanie brodawek wirusowych

SWIFT to innowacyjna, rewolucyjna metoda leczenia nieprawidłowości skórnych, przede wszystkim brodawek wirusowych. Jest to terapia mikrofalowa, stymulująca układ immunologiczny organizmu, przyspieszająca regenerację naskórka. Metoda ta odznacza się wysoką skutecznością; do pełnego wyleczenia wystarczy najczęściej przeprowadzenie od 3 do 4 zabiegów w odstępie około miesiąca. Oczywiście liczba zabiegów oraz ich częstotliwość zależne są od konkretnego przypadku i decyzji specjalisty. 

Skierowane precyzyjnie na kurzajkę promieniowanie mikrofalowe sprawia, że metoda SWIFT jest wyjątkowo skuteczna i szybko działająca. Co więcej, jest ona także całkowicie bezinwazyjna, a co za tym idzie – nie wiąże się z jakimikolwiek dolegliwościami bólowymi w trakcie i po zabiegu.

Terapia kurzajek metodą SWIFT dzieli się na kilka podstawowych etapów. Pierwszym z nich jest wstępna konsultacja, podczas której podolog ma za zadanie dokładnie ocenić stan pacjenta i zaplanować dalsze kroki. Następnym etapem jest przeprowadzenie pierwszego z trzech lub czterech zabiegów właściwych. Po jego wykonaniu należy odczekać około czterech tygodni do następnego. Po mniej więcej dwunastu tygodniach od ostatniego z zabiegów w serii trzeba przeprowadzić wizytę kontrolną. Ma ona na celu podsumowanie leczenia i sprawdzenie jego ostatecznych wyników.