Zatrudnienie w Polsce osób z Ukrainy nikogo nie dziwi. W urzędach każdego dnia wydaje się dziesiątki pozwoleń na pracę oraz zaproszeń. Zza wschodniej granicy przyjeżdża do na nas mnóstwo świetnych wykwalifikowanych fachowców. Mimo ogromnej migracji, zapotrzebowanie w Polsce na pracowników ze wschodu wciąż rośnie. 

Dlaczego osoby z Ukrainy chętnie przyjeżdżają do Polski?

Zatrudnienie osób z Ukrainy w Polsce

W Polsce warunki życia są zdecydowanie lepsze niż na Ukrainie, więcej perspektyw oraz możliwość rozwoju. Mówi się, że osoby z Ukrainy przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych, aby utrzymać siebie oraz bliskich, którzy zostali w swoim kraju. Często zdarza się, że osoby zza Bugu przyjeżdżają na paszporcie biometrycznym, z pieczątką, która umożliwia wjazd do Polski oraz podjęcie pracy zarobkowej przez 90 dni od daty wjazdu, a następnie, gdy zarobią pieniądze to wracają do swojego kraju. Jednak większość z nich wraca do kraju, aby uzyskać wizę tylko dlatego, że chcą osiedlić się na stałe.

Wiele osób uczy się języka polskiego, aby móc normalnie pracować, płacić podatki oraz funkcjonować tak samo, jak robiliby to w swoim kraju – lecz z lepszymi perspektywami na przyszłość. Przykładowo lekarz zarabia kilkakrotnie więcej w Polsce niż na Ukrainie. Praca dla Ukraińców w Polsce w https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/ daje możliwości oraz lepsze stawki, co sprawia, że migrują oni całymi rodzinami, a na końcu chcą się osiedlić na stałe. Zwłaszcza w dużych miastach jest to widoczne. Wiele stanowisk między innymi w branży HR wymaga od potencjalnych kandydatów biegłej znajomości języka ukraińskiego lub rosyjskiego, ze względu na to, że osoby z Ukrainy nie potrafią powiedzieć kilku prostych zdań po polsku.

Czy warto zatrudnić obcokrajowców?

Wśród polaków o tym, czy warto zatrudnić osoby z innego kraju zdania są poróżnione. Panuje przekonanie, że stawki dla naszych sąsiadów są znacznie mniejsze, niż dla Polaków, a wszystkie stanowiska, które nasi rodacy nie chcą objąć – zajmą cudzoziemcy. Jest to mit ponieważ osoby z Ukrainy nie chcą pracować za minimalną stawkę krajową, szczególnie dotyczy do większych miast ponieważ koszty utrzymania są zdecydowanie wyższe niż w mniejszych miastach. Osoby wykwalifikowane, szczególnie Ci, którzy ukończyli w Polsce uczelnie wyższe nie będą pracować za małą stawkę. Znając język oraz mając odpowiednie kompetencje zarobki osób zza granicy niczym się nie różnią od wypłat polaków.

Czy warto zatrudnić takie osoby? Ciężko określić, jest to sprawa indywidualna natomiast osoby z Ukrainy często są to osoby z dużym doświadczeniem, wykwalifikowani, a jeśli znają język polski to bariery się zmniejszają. Atutem dla takich osób będzie karta polaka lub karta pobytu stałego. Praca dla Ukraińców w Polsce będzie jeszcze bardzo długo, ponieważ dużo Polaków nie chce pracować za niskie według nich stawki, a osoby z Ukrainy mają stosunkowo krótki czas, aby pracę znaleźć.

Jakie procedury trzeba spełnić, aby zatrudnić pracownika z innego kraju?

Wbrew pozorom procedura zatrudnienia osób z Ukrainy jest prosta. Przede wszystkim wszystko zależy od tego, co dana osoba osoba posiada w paszporcie. Może być to pieczątka z datą wjazdu umożliwiająca pracę na okres 90 dni od daty wjazdu, wiza z określoną datą od kiedy do kiedy taka osoba może pracować oraz ewentualnie pieczątka z potwierdzeniem, że osoba złożyła wniosek na kartę pobytu. Pracę dla Ukraińców https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy-z-ukrainy-warszawa/ umożliwia także karta pobytu czasowego z dostępem do rynku pracy – czas pracy również zależy od daty ważności takiej karty.

Osoby z Ukrainy mogą pracować bez oświadczenia czyli dokumentu, który składamy do urzędu, na podstawie karty Polaka, karty pobytu stałego, są aktualnie studentami i posiadają wizę 09 oraz ważną legitymację lub jeśli ukończyli studia wyższe w Polsce i mają dyplom ukończenia. Co ciekawe, często zdarza się, że osoby posiadające kartę Polaka, która jest na równym poziomie z Polskim dowodem osobistym, mogą nie znać języka polskiego.

Praca dla Ukraińców

Praca dla Ukraińców w Polsce jest możliwość w wielu branżach. Oczywiście najpopularniejsza jest praca na produkcji lub jako magazynier, budowlaniec, kierowca oraz w usługach. Zdarza się, szczególnie w dużych miastach, że na danym magazynie nie trzeba znać nawet podstaw języka polskiego ponieważ większość osób zatrudnionych w danej firmie pochodzi z Ukrainy, Białorusi czy Rosji. Na miejscu pracują rosyjskojęzyczni koordynatorzy lub kierownicy a rekrutację prowadzi się w ich ojczystym języku. Niektóre firmy zapewniają także nocleg oraz wyżywienie, natomiast praca w takich miejscach zazwyczaj odbywa się przez agencje pracy, a stawki, które są oferowane zazwyczaj są to najniższe krajowe. Godziny pracy może wynosić więcej niż 8 godzin dziennie.

Zdarza się, że osoby z Ukrainy w skali miesiąca pracują po 300 godzin, a jedna zmiana może wynosić 16 godzin. Wszystko dlatego, że niektórzy z nich mają krótki czas pobytu i starają się maksymalnie wykorzystać ten czas w celach zarobkowych. Oczywiście również są miejsca pracy na wyższych stanowiskach, ale z reguły wymagany jest biegły język polski, aby móc zintegrować się w danej firmie z innymi pracownikami.

 

 

 

 

angielski