Co zrobić przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej? Inwestycja budowlana to trudny i długotrwały proces. Należy jeszcze do tego dodać, że kosztowny. Wszystko zaczyna się na etapie wyboru działki budowlanej i już na tym etapie wiele rzeczy może pójść nie tak. Usługi geologiczne i geotechniczne pozwolą nam na uniknięciu błędów mogących nas słono kosztować.

Działka budowlana – sprawdź czy rzeczywiście jest budowlana

Na rynku nieruchomości jest wiele działek budowlanych. Ich ceny są oczywiście różne, podobnie jak powierzchnia i lokalizacja. W wielu przypadkach zaczynając poszukiwania, możemy się zdziwić, że wiele małych działek, jest sporo droższych niż działki duże i teoretycznie dużo bardziej atrakcyjne.

Działka budowlana może zostać sprzedana, za relatywnie niewielkie pieniądze, ale nie powinniśmy od razu rzucać się na z pozoru super ofertę. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy sprzedawany nam spłachetek ziemi, jest faktycznie działką budowlaną. Często są to po prostu działki rolne. Obecnie z odrolnieniem są spore problemy, więc możemy pozostać z kawałkiem ziemi, które z naszego punktu widzenia jest bezwartościowy.

Zanim kupisz projekt domu sprawdź warunki zabudowy

Jeśli mamy już zakupioną działkę i jesteśmy pewni, że jest to działka inwestycyjna, powinniśmy kupić projekt domu. W parze z zakupieniem projektu, a w zasadzie krokiem go wyprzedzającym powinno być sprawdzenie warunków zabudowy lub planu zagospodarowania przestrzennego. Warunki te określają zasady, na jakich możemy zbudować dom. W większości przypadków obszary mają określony plan zagospodarowania przestrzennego, wówczas musimy po prostu dokonać do niego wglądu i dostosować się do wytycznych. Jeśli np. gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, wtedy musimy wystąpić o wyznaczenie indywidualnych warunków zabudowy.

Powinniśmy najpierw wystąpić o ten dokument, zanim kupimy projekt, ponieważ obostrzenia mogą w wielu przypadkach wykluczyć budowę zgodnie z zakupionym projektem. Za przeróbki trzeba zapłacić, a jak wiadomo, chcielibyśmy tego uniknąć.

Zrób badania geotechniczne

Usługi geologiczne i geotechniczne kojarzą się nam z wielkimi budowami, ale nawet w przypadku stosunkowo skromnej inwestycji, jaką jest budowa domku jednorodzinnego, mogą być niezwykle pomocne. Należy powiedzieć, że w dobrym tonie jest obecnie, aby to osoba lub biuro chcąca sprzedać działkę wynajęła usługi geologiczne i geotechniczne, a nam przedstawiła raport do wglądu jeszcze przed zakupem. Dotyczy to szczególnie działek droższych.

Co mogą wykazać usługi geologiczne i geotechniczne w swoim raporcie?

Raport geotechniczny w pierwszej kolejności poda nam, jaka jest nośność gruntu. Od tego parametru zależy, jak głęboki musimy mieć fundament, w jakiej technologii możemy zbudować dom itp. Ma to wpływ oczywiście na cenę budowy, ponieważ budowa fundamentu pochłania znaczną część środków inwestycyjnych. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna, kiedy chcemy zbudować podpiwniczenie.

Usługi geologiczne i geotechniczne oprócz nośności gruntu, określi nam również warunki hydrologiczne. Te mogą się dramatycznie różnić nawet na stosunkowo niewielkim obszarze. Wniosek z takich badań może być na przykład taki, że choć działka wygląda na suchą, to w rzeczywistości położona jest na gliniastym podłożu, które w przypadku nawet niewielkich opadów spowoduje, że gleba zamieni się w trzęsawisko.

Z działki takiej nie musimy oczywiście rezygnować, ale jej przygotowanie pod budowę jest pracochłonne i kosztowne. Tego typu raport jest również dobrym pretekstem do negocjacji ceny. Skorzystanie z usług geologicznych i geotechnicznych powinno być standardem.

Sprawdź, czy działka jest uzbrojona

Podłączenie podstawowych mediów do naszej działki również nie zawsze jest proste. Najlepiej, aby takie przyłącze już było. Jeśli go nie ma, dobrze jest zwrócić się do zakładu energetycznego i wodociągowego o wydanie wstępnego kosztorysu podłączenia działki do sieci. W najlepszym przypadku podłączenie może wynieść kilka tysięcy złotych, w najgorszym przypadku nawet kilkadziesiąt.

Przemyśl kwestię odprowadzenia odpadów

Jeśli mieszkaliśmy całe życie w mieście, wydaje nam się sprawą oczywistą, że kanalizacja jest podstawowym elementem każdego osiedla ludzkiego. Niestety tak nie jest na wsiach oraz na wielu podmiejskich osiedlach. W takiej sytuacji musimy zdecydować najczęściej czy chcemy zbudować szambo, czy przydomową oczyszczalnię ścieków. Szambo jest prostsze i sporo tańsze w budowie, ale droższe w eksploatacji, ponieważ wymaga częstego opróżniania. Oczyszczalnia ekologiczna jest jego przeciwieństwem.

Droższa budowa odwdzięcza się mniejszymi kosztami użytkowania. Ciekłe odpady możemy spokojnie odprowadzać do rowu melioracyjnego lub np. na pole, wywozimy tylko i wyłącznie stałe osady, które gromadzą się dość długo.

Czy chcemy panele słoneczne?

Jeśli mamy zamiar na swoim dachu umieścić panele słoneczne, wówczas dobrze mieć to na uwadze jeszcze w fazie projektowania domu. Od tego zależy bowiem, w jakie strony świata będzie zwrócony dom, a co za tym idzie dach i panele na nim ułożone.

angielski niemiecki hiszpański francuski